انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: GNU بیست و پنج ساله شد  (دفعات بازدید: 1612 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین فاراب

  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1348
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
GNU بیست و پنج ساله شد
« : 17 شهریور 1387، 04:18 ب‌ظ »

سرویس اخبار خارجی ایتنا - بنیاد نرم‌افزار آزاد یا FSF در حال تدارک برنامه‌هایی یکماهه بمناسبت جشن بیست و پنج سالگی سییستم‌عامل GNU می‌باشد.
این سیستم‌عامل بیست و پنج سال پیش توسط ریچارد استالمن و برخی دیگر به منظور ساخت یک نرم‌افزار آزاد که توان رقابت با دیگر سیستم‌عامل‌ها را داشته باشد ایجاد گردید.
این سیستم‌عامل بعداً مبنایی برای پروژه‌ای به همین نام شد.
پروژه‌ای که چند سال بعد توافقنامه مجوزهای برنامه‌های آزاد یا GPL بر اساس آن تنظیم و تصویب شد.
Peter Brown مدیرعامل بنیاد FSF در همین رابطه گفت: «ما در نظر داریم این سالگرد را به چیزی فراتر از یک انعکاس تاریخی مبدل کنیم.»
«صرفنظر از تمام موفقیت‌هایی که سیستم GNU و دیگر پروژه‌های مرتبط با نرم‌افزارهای آزاد در این سال‌ها بدست آوردند، ما امروزه نیازمند تلاش‌هایی مصمم برای جایگزینی یا محو نرم‌افزارها، پلتفورم‌ها، درایورها و firmwareهای دارای مالکیت که کاربران هنوز از آنها استفاده می‌کنند هستیم.»
در بخشی از اقدامات انجام شده بمناسبت این سالروز، Stephen Fry فیلمی را تهیه نموده و در آن با تبلیغ از نرم‌افزارهای آزاد تلاش نموده تا کاربران را به استفاده از این برنامه‌ها ترغیب و تشویق نماید.
این فیلم را می‌توانید در سایت GNU مشاهده نمائید: gnu.org

FSF همچنین روز 20 سپتامبر را بعنوان «روز آزادی نرم‌افزار» نامگذاری نموده و اعلام کرده که درنظر دارد جشن‌هایی را نیز برای روز 27 سپتامبر بعنوان بیست و پنجمین سالگرد اولین استفاده از GNU برگزار کند.
Godisnowhere