انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید


 خبرها، اتفاقات و تصاویر مربوط به مربوط به جشن انتشار را با هشتگ ufest1804 در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

نویسنده موضوع: پارتیشنی مناسب برای نصب توزیع اوبونتو گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 103177 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین پنگوئن

 • Jr. Member
 • *
 • ارسال: 73
hom/ برای چی واجبه میشه توضیح بدید من سیستمم بدون hom/ هست........


اگر من خواستم جدا باشه مثل زیر
20گیگ mp3
20 گیگ dvd
20 گیگ  pic
باید با چه فرمتی باشه(ex3.....)  و mont  گفتید نمیخواد؟؟؟؟؟
(البته  فرض/ و swap را ساختیم)

آفلاین محمدرضا بوذری

 • گروه راهبران
 • *
 • ارسال: 2641
 • جنسیت : پسر
  • بوذری
hom/ برای چی واجبه میشه توضیح بدید من سیستمم بدون hom/ هست........


اگر من خواستم جدا باشه مثل زیر
20گیگ mp3
20 گیگ dvd
20 گیگ  pic
باید با چه فرمتی باشه(ex3.....)  و mont  گفتید نمیخواد؟؟؟؟؟
(البته  فرض/ و swap را ساختیم)

ببخشید که دیر جواب می‌دم...
در مورد پارتیشن خانگی عرض کنم به خدمتتون که به اون صورت واجب نیست و لی بودنش هم خالی از لطف نیست... ببینید اطلاعات کاربری تمام نرم‌افزارهایی که با اونا کار می‌کنید اعم از فایرفاکس، پیدجین، Evolution، گیمپ، واین و ... داخل نام کاربری شما در این پارتیشن ذخیره می‌شوند، حالا فرض کنید شما می‌خواین گنو/لینوکس (اوبونتو) رُ از نو روی این پارتیشن (/) نصب کنید، خب نصب مجدد منوط بر اینه که این پارتیشن فرمت بشه ! خب چه اتفاقی خواهد افتاد ؟! مصلما اطلاعات شما حذف خواهند شد و این خیلی آزار دهنده است مثلا آرشیو ایمیل‌های شما که داخل Evolution داشتید را از دست خواهید داد و به همین ترتیب مسایل دیگر ...
ولی در صورتی که شما این پارتیشن را به صورت جدا گانه ایجاد و به "/" متصل کنید دیگر چنین اتفاقی برای اطلاعات شما نخواهد افتاد، و هر بار در زمان نصب مجدد پارتیشن "/" را فرمت و پارتیشن خانگی را به صورت home/ به "/" مانت می‌کنید!

خب در مورد سوال بعدیتون، شما به سادگی پس از نصب لینوکس هم می‌تونید این پارتیشن‌هایی که گفتید را بسازید به هرکدام فضای ۲۰ گیگی ی\یا هرچیز دیگری بدهید و از اون‌ها استفاده کنید، الزاما هم نباید ext3 باشند ولی برای استفاده در گنو/لینوکس پیشنهاد می‌شود از یک فرمت لینوکسی استفاده کنید، برای این منظور می‌تونید از پارتیشن‌های ویندوزی خودتان هم استفاده کنید!
در مورد مانت کردن پارتیشن‌های جانبی هم نگفتم مانت نمی‌خواد گفتم مانت پوینت خاصی ندارند به سادگی می‌تونید با کلیک بر روی آن‌ها (در اوبونتو) یا با استفاده از دستور mount آن‌ها را مانت کنید ...
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین Microsoft24

 • Newbie
 • *
 • ارسال: 7
من برای نصب اوبنتو 7.10 روی لپ تا بم یک مشکل دارم

بعد از پارتیشن بندی (به صورت swap:8Gb , /:10gb , /home:11Gb)  وقتی Forward می زنم Warning می ده که:
File System doesn't have expected size for windows to like it.clusters is  2k 1k expected,number of cluster  is 24026  47959 expected ,size of fats is 94 sectors  188 expected

نمی دونم باید چه کار کنم!
به من کمک کنید!! ???
راستی روی لپ تاب من دو ویندوز ایکس پی و ویستا نصب است. من می خوام ابوتو رو بهش اضافه کنم!!
به من کمک کنید! ???
به من کمک کنید! :oops:

YaHoO ID: Microsoft24@Rocketmail.com

آفلاین Microsoft24

 • Newbie
 • *
 • ارسال: 7
شاید متوجه این شدید که یکی از سوالات متداول و تکراری کاربران چه چیزی است؟ بله درسته ... "هاردم را برای اوبونتو چگونه پارتیشن بندی کنم؟" این سوالی است که قالبا کاربران تازه وارد به دنیای گنو/لینوکس دارند،  هدف این مقاله هم راهنمایی کاربران برای داشتن پارتیشن‌بندی‌ای مناسب برای کار با توزیع اوبونتو است (البته برای دیگر توزیع‌ها نیز می‌توان از آن استفاده کرد)

برای شروع بهتر است اشاره‌ای به نوع فایل‌سیستم‌های گنو/لینوکس داشته باشیم؛

نکته: برای آشنایی با ساختار سیستم‌فایل در گنو/لینوکس توصیه می‌شود این بخش را مطالعه کنید!

ساختار سیستم فایل لینوکس:
سیستم‌فایل هر کامپیوتر، امکان ذخیره سازی فایل‌ها و اطلاعات را روی آن فراهم می‌سازد. هنگامی که از داخل برنامه واژه‌پرداز خود سندی را ذخیره می‌کنید، این سیستم فایل است که تعیین می‌کند سند چگونه و کجا ذخیره شود.
ابزارهای ذخیره سازی مانند فلاپی دیسک‌ها، دیسک‌های سخت، درایوهای CD-ROM، درایوهای Zip و... تا قبل از اینکه سیستم‌عامل سیستم‌فایل را روی آنها تشکیل دهد، قابل استفاده نیستند.
سیستم فایل‌های گوناگونی برای سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس ارائه شده‌اند که برخی از آنها عبارتند از ext2، ext3، xfs، reiserfs و غیره. این سیستم فایل‌ها در جزئیات فنی دارای تفاوت‌هایی با هم هستند ولی از نظر ساختاری که ایجاد می‌کنند مشابه بوده و تفاوت چندانی باهم ندارند.

سیستم‌فایل:
سیستم‌فایل سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس بصورت یک درخت وارونه پیاده سازی شده است. در لینوکس دیگر شما چیزی به نام درایوهای A، C و ... ندارید. تمام ابزارها و سیستم فایل‌ها شاخه‌هایی از این درخت وارونه هستند. مرکز این درخت ریشه یا root نام دارد که بالاترین سطح سیستم فایل را تشکیل می‌دهد. زیر ریشه، پوشه‌هایی قرار دارند که سایر قسمت‌های سیستم‌فایل را تشکیل می‌دهند که اکنون درباره آنها توضیح می‌دهیم. تصویر زیر سیستم فایل سیستم‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس را نشان می‌دهد.


پارتیشن‌ها:
در سیستم فایل سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس و یونیکس، دیسک‌های سخت می‌توانند پارتیشن‌های متعددی داشته باشند. در این صورت هر پارتیشن دارای یک نقطه اتصال یا mount point می‌باشد که در آن نقطه به درخت سیستم فایل متصل می‌شود. مثلا می‌توانید اطلاعات کاربران سیستم را در یک پارتیشن جداگانه ذخیره نموده و نقطه اتصال آن‌را home تعیین کنید که محل قرارگیری اطلاعات کاربران است.

بخش‌های درخت سیستم‌فایل:
bin, boot, dev, etc, home, lib, mnt, proc, sbin, tmp, usr, var
تمام شاخه‌های نام‌برده را می‌توان داخل پارتیشن‌های مجزا ایجاد کرد و آن‌ها را به ریشه، یعنی "/" متصل نمود، این کار برای استفاده‌های معمولی و غیر حرفه‌ای توصیه نمی‌شود، ولی برای اینکه از کارکردن با گنو/لینوکس لذت بیشتری ببرید بهتر است home داخل یک پارتیشن مجزا ایجاد نمایید.

پارتیشن swap چیست؟
هنگام نصب لینوکس، پارتیشنی به نام swap می‌سازید. کاربرد این پارتیشن چیست؟ این پارتیشن که تحت ساختار سیستم‌فایل جایی متصل نمی‌شود، محل قرارگیری Swapping File لینوکس که همان حافظه مجازی روی دیسک سخت است، می‌باشد. بهتر است حجم آنرا ۱.۵ تا ۲ برابر حافظه [Ram] سیستم خود تعیین نمایید.


تا این‌جا تقریبا با ساختار سیستم‌فایل Linux آشنا شدید، بهتر است بیشتر در این زمینه وارد جزئیات نشویم و برویم سر اصل موضوع، یعنی پارتیشن بندی مناسب برای نصب اوبونتو.

ما برای نصب اوبونتو به صورت استاندارد نیاز به سه عدد پارتیشن جداگانه داریم یعنی:

- پارتیشن ریشه (root) "/" همانطور که در بالا مطرح شد شاخه‌های دیگر مربوط به سیستم‌فایل لینوکس به صورت زیر شاخه داخل این پارتیشن قرار خواهند گرفت و به عبارتی محل نگهداری کل سیستم‌عامل می‌باشد مثل پارتیشنی که ویندوز را داخل آن نصب می‌کنید.

- پارتیشن خانه "home/" در این پارتیشن نیز اطلاعات مربوط به کاربران جای خواهند گرفت، مزیت این پارتیشن در حالتی که جداگانه ساخته شود این است که با نصب مجدد سیستم‌عامل اطلاعات مربوط به کاربران دست نخورده و به همان شکل قبلی باقی خواهند ماند به طوری که دیگر نیاز به تنظیم مجدد نرم‌افزارهای مورد استفاده‌تان را نخواهید داشت.

- پارتیشن "swap" که به اندازه کافی در موردش توضیح داده شد.

این‌ها پارتیشن‌های اصلی‌ای بودند که برای نصب اوبونتو به آن‌ها نیاز داریم، البته شاخه‌های var، etc، usr و ... را نیز می‌توان جداگانه ساخت ولی برای سیستم‌های خانگی هیچ لزومی نخواهد داشت، این بیشتر برای سرویس دهنده‌ها (Server ها) کاربرد دارد.

چقدر فضا لازم داریم ؟
ما برای نصب این سیستم‌عامل یعنی اوبونتو نیاز به ۴ گیگابایت فضای خالی در "/" داریم که توصیه می‌شود برای این پارتیشن بین ۶ الی ۱۰ گیگابایت فضای خالی در نظر گرفته شود تا بعدها با نصب نرم‌افزارهای متعدد با کمبود فضا مواجه نشوید.

در مورد پارتیشن "home/" نیز بسته به نوع استفاده خودتان متغیر است، اگر قصد این را دارید که به طور کل از لینوکس استفاده کنید بهتر است بیشترین فضا را به این قسمت اختصاص دهید چون این پارتیشن به منظور ذخیره سازی فایل‌های چند رسانه‌ای و غیره نیز به کار می‌رود.

آخرین پارتیشنی که قرار است ایجاد شود SWAP می‌باشد که میزان فضای آن بستگی به حافظه سیستم شما دارد همانطور هم که گفته شد بهتر است ۱.۵ الی ۲ برابر حافظه‌ی Ram شما انتخاب شود.

پیش به سوی نصب اوبونتو:

ما در این‌جا برای نصب دو حالت داریم حالت اول اینکه یک پارتیشن خام بدین منظور برای ما وجود داشته باشد و حالت دوم اینکه می‌خواهیم از یک پارتیشن دیگر مثلا پارتیشنی که ویندوز روی آن نصب است مقداری فضا بگیریم.

ابتدا حالتی را که ما یک پارتیشن برای این‌کار داریم گفته می‌شود و سپس حالت دیگر.

خب اینجا فرض را بر این می‌گیریم که شما با نحوه‌ی نصب اوبونتو آشنا هستید و وارد جزئیات نمی‌شویم، چون نصب بسیار آسان و مرحله به مرحله می‌باشد:

مرحله اول انتخاب زبان
مرحله دوم انتخاب محل زندگی
مرحله سوم انتخاب Layout کیبورد
مرحله چهارم انتخاب نوع پارتیشن بندی؛ توضیح: شما اینجا دارای چهار انتخاب می‌باشید، عبارت‌اند از:
Guided - resize SCS1 (0,0,0), partition #* (sda) and freed space
Guided - use entire disk
Guided - use the largest continuous free space
Manual

ما برای این که پارتیشن مناسب خودمان را درست کنیم Manual را بر می‌گزینیم.


خب رسیدیم به قسمت اصلی، اینجا باید پارتیشن‌های مورد نظر خودمان را ایجاد کنیم همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید من یک عدد پارتیشن خام دارم حالا می‌خواهم آن را به بخش‌های مورد نظرم تقسیم کنم، ولی ممکن است شما یک عدد پارتیشن داشته باشید که دارای سیستم‌فایل می‌باشد حالا یا NTFS یا FAT32 یا هرچیز دیگری کافیست برای آماده کردنش آن را انتخاب و سپس دکمه‌ی Delete partition را بزنید تا برای کار آماده شود.


همانطور که گفته شد برای نصب نیاز به سه عدد پارتیشن داریم برای ایجاد کردن آن‌ها توسط آن پارتیشن که داریم کافی است آن را انتخاب،‌ سپس روی New Partition کلیک کنیم تا پنجره‌ی تنظیمات باز شود. (عکس زیر)


در اینجا سه تا تنظیم خواهیم داشت که عبارت‌اند از:
1. New partition size in megabytes (1000000 bytes)
2. Location for new partition
3. Use as
4. Mount point

خب ابتدا swap را می‌سازیم، روی New partition کلیک کنید تا پنجره مربوطه باز شود، در بخش ۱ که در عکس مشخص شده مقدار مورد نظر را تخصیص می‌دهیم که من اینجا ۱۰۲۴ مگ اختصاص دادم، در بخش ۳ نیز نوع فایل‌سیستم را swap area انتخاب می‌کنیم، در انتها روی OK کلیک می‌کنیم تا پارتیشن ایجاد شود.


نوبت می‌رسد به پارتیشن ریشه همان "/" روی پارتیشن باقیمانده کلیک کنید و New partition را بزنید تا دوباره پنجره‌ی ساخت پارتیشن گشوده شود. در بخش شماره ۱ میزان فضا، بخش شماره ۲ به همان حالت رها شود، بخش شماره ۳ که مربوط به نوع سیستم‌فایل است عبارت Ext3 journaling file system انتخاب شود، بخش ۴ هم Mount point باید مقدار "/" قرار بگیرد.


آخرین پارتیشن که توسط ما ایجا خواهد شد همان طور که می‌دانید "home/" می‌باشد، طبق معمول پارتیشن باقیمانده را انتخاب کنید و روی New partition کلیک کنید، به این پارتیشن هم بهتر است هرچقدر فضا باقی مانده اختصاص دهید، در بخش Use as هم Ext3 journaling file system و Mount point نیز باید "home/" قرار گیرد، در پایان هم روی OK کلیک کنید تا آخرین پارتیشنمان ساخته شود.


این قسمت یعنی قسمت چهرم به پایان رسید و ما با کلیک روی Forward به مرحله بعد می‌رویم.
مرحله پنجم بخش اطلاعات شخصی شما می‌باشد اعم از نام، نام کاربری، کلمه‌ی عبور و... .
مرحله ششم هم بخشی است که می‌توانید تنظیمات دیگر سیستم‌عامل‌هایی که داخل سخت‌دیسک خود نصب دارید (مثل ویندوز) را به اوبونتو انتقال دهید.
مرحله هفتم و آخرین مرحله بخش تایید و نهایی ساختن تمام تنظیماتی است که اعمال نموده‌اید.

در نهایت هم کافی است روی دکمه‌ی Install کلیک و منتظر اتمام عملیات نصب شوید.

این در حالتی بود که شما یک پارتیشن خام یا خالی داشته باشید ولی ممکن است برای عده‌ای به این صورت نباشد و این‌جا باید از یک پارتیشن دیگر مقداری فضا بگیریم که این کار توسط نرم‌افزار Prtition Editor یا همان Gparted که داخل دیسک زنده‌ی اوبونتو می‌باشد امکان‌پذیر است (البته از دیگر نرم‌افزارهای مدیریت پارتیشن نیز می‌توان استفاده کرد).

به مسیر System > Administration رفته و از آن‌جا Partition Editor را اجرا کنید، بعد Load شدن روی پارتیشنی که قصدش را دارید کلیک و از نوار بالایی Resize/Move را انتخاب نمایید تا پنجره‌ی مربوطه گشوده شود، در اینجا به راحتی می‌توانید آن نوار لغزنده را تکان دهید و حجم مورد نیاز را از آن پارتیشن بگیرید در انتها نیز روی Resize/Move کلیک کنید تا پارتیشنی خام با حجم مورد نظرتان ایجاد شود ... بقیه کار هم درست مثل مراحلی است که در بالا ذکر شد!


امیدوارم با موفقیت کامل این اعمال را به انجام برسانید ...

بخش اولیه‌ی این مقاله با کمی تغییر بر گرفته از مقاله‌ی "ساختار سیستم فایل لینوکس و یونیکس" سایت تکنوتاکس می‌باشد.

به زودی به ویکی منتقل خواهد شد تا اشکالات و کم و کاستی‌های آن برطرف شود ;)

من برای نصب اوبنتو 7.10 روی لپ تا بم یک مشکل دارم

بعد از پارتیشن بندی (به صورت swap:8Gb , /:10gb , /home:11Gb)  وقتی Forward می زنم Warning می ده که:
File System doesn't have expected size for windows to like it.clusters is  2k 1k expected,number of cluster  is 24026  47959 expected ,size of fats is 94 sectors  188 expected

نمی دونم باید چه کار کنم!
به من کمک کنید!! ???
راستی روی لپ تاب من دو ویندوز ایکس پی و ویستا نصب است. من می خوام ابوتو رو بهش اضافه کنم!!
به من کمک کنید! ???
به من کمک کنید! :oops:

YaHoO ID: Microsoft24@Rocketmail.com


آفلاین آی سهیل

 • High Hero Member
 • *
 • ارسال: 1008
 • جنسیت : پسر
 • سهیل هستم.
  • نیمِگــــــــــــــا
خیلی مفید بود.
دستتون درد نکنه، مرجع خوبی شده.
The open source Ubuntu desktop operating system powers millions of PCs and laptops around the world.

آفلاین مَشتي آريا

 • Newbie
 • *
 • ارسال: 9
 • جنسیت : پسر
پاسخ به: پارتیشنی مناسب برای نصب توزیع اوبو&
« پاسخ #20 : 26 آبان 1387، 01:16 ب‌ظ »
ممنون از راهنمايي ارزنده تون

من از سيستم عامل Windows XP استفاده مي كنم. تازگي ها Ubuntu رو هم نصب كردم ببينم چه جوريه.
من دو تا مشكل دارم كه اگر مي تونيد شما يا دوستان ديگه راهنمايي كنيد.
1- Driveهاي من همه NTFS هستن، حتي Fileهاي درون اونها. بدبختانه Driveها نمايش داده مي شن ولي اطلاعات داخل شون نمايش داده نمي شن. چه كار كنم؟
2- من فقط Partition "/" با ساختار "EXT3" رو با حجم 10GB ساخنم. "home/" رو نساختم، مشكلي پيش مي ياد؟ نمي شه از همون Driveهاي قديمي خودم استفاده كنم؟

البته يك مشكل اساسي تر هم دارم كه شايد به اينجا مربوط نشه ولي عنوان مي كنم شايدم راه حلي پيدا شد.
3- موقعي كه سيستم عامل در حال كاره و نماد موش هم در حال گردشه اگر موش رو حركت بدم موش و صفحه كليدم قفل ميشه! چند بار هم اين اتفاق افتاده تا فهميدم. مشكل چيه؟ قابل حله؟
دستگاه منم MB Asrack PAL 800, P4 2800, 512MB RAM x 2, GeForse 5200 هستش.

ممون
« آخرین ویرایش: 26 آبان 1387، 01:21 ب‌ظ توسط مَشتي آريا »
مي‌شه انگشت بزنم؟
http://alef-mesle-ensaniat.blogspot.com

آفلاین Coward

 • Jr. Member
 • *
 • ارسال: 25
با سلام و تشکر بابت مطلب قشتگتون
چند روزه ubuntu 8.10 را دانلود کردم قصدم هم این است که داخل یک پارتیشن دیگر نصبش کنم
حالا این برنامه ی Partition Editor را از کجا پیدا کنم

آفلاین علیرضا طالقانی

 • High Hero Member
 • *
 • ارسال: 2373
 • جنسیت : پسر
 • القدس لنا، والنصر لنا!
  • Take it easy
با سلام و تشکر بابت مطلب قشتگتون
چند روزه ubuntu 8.10 را دانلود کردم قصدم هم این است که داخل یک پارتیشن دیگر نصبش کنم
حالا این برنامه ی Partition Editor را از کجا پیدا کنم

روی دیسک لایو هستش! وقتی با دیسک لایو بوت کردی و سیستم‌ آمد بالا در منوی Administration>System میتونید گیر بیارید اش.
.ShayneIsTheOneWhoIsAlwaysAlone
terminal@world-server:~$ sudo aptitude remove --purge Israel

آفلاین Coward

 • Jr. Member
 • *
 • ارسال: 25
دوست عزیز گفتم که من دانلود کردم و cd live ندارم
می خواستم بدون جایی هست که بشه دانلود کرد این برنامه را یا نه سرچم کردم همه همین جوابو دادن

آفلاین سعید زبردست

 • سعید زبردست
 • گروه راهبران
 • *
 • ارسال: 1051
 • جنسیت : پسر
 • سعید زبردست
  • وبلاگ سعید زبردست
ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازست.
آقا دستت درد نکنه
وب سایت - وبلاگ - «آنان که می توانند انجام می دهند و آنان که نمی توانند، انتقاد می کنند ...»
قوانین و خط مشی رفتاری در انجمنهای اوبونتو ایران

آفلاین Coward

 • Jr. Member
 • *
 • ارسال: 25
یک سوال دیگر هم داشتم وقتی Ubuntu را نصب می کنم به سایتی وصل شده و شروع به دانلود می کند  ???
البته من از روی فایلی که exe است این کار را می کنم

آفلاین Farshid

 • High Sr. Member
 • *
 • ارسال: 613
 • جنسیت : پسر
دوست عزیز گفتم که من دانلود کردم و cd live ندارم
می خواستم بدون جایی هست که بشه دانلود کرد این برنامه را یا نه سرچم کردم همه همین جوابو دادن
دورد

خوب اون چیزی رو که دریافت کردی احتمال زیاد ی ایمیج هست و باید بزانی رو cd که نصبش کنی ...
یک سوال دیگر هم داشتم وقتی Ubuntu را نصب می کنم به سایتی وصل شده و شروع به دانلود می کند  ???
البته من از روی فایلی که exe است این کار را می کنم
دوست عزیز برای سوالتون ی تاپیک باز کنید ;)

و توی اول تاپیک یکم در مورد سوالتون توضیح بدین که چی رو مد نظر دارید تا دوستان راحت جواب شما رو بدن...
والبته همیشه اول جستجو ;)

امیدوارم هر چه زودتر نصب کنی!!!
معنای واقعی اوبونتو این است که "آدمی به کمک انسانهای دیگر به گوهر آدمیت میرسد"

آفلاین delete

 • Newbie
 • *
 • ارسال: 16
سلام آقا
من اوبونتومو از حالت اولي يني Resize نصب كردم (6گيگ فضا به اوبونتو دادم)
 الانم دارم ميبينم كه 3تا پارتيشن با حجم هاي 5813 و 314 و 16 مگابايت دارم . اگه بخوام رو همين پارتيشنا دوباره همينطوري كه تو صفحه اول توضيح داده شده اوبونتو رو نصب كنم مشكلي پيش نمياد ؟؟؟ رمم هم 512 هستش !!!
تو قسمت پارتيشن بندي ويندوز اينطوري نوشته حالا بايد كدومو swap area و كدومو Ext3 و كدومو home انتخاب كنم
I   Partition5   [Unknown]           5813MB
J   Partition6   [Unknown]             314MB
H   Partition7   (OSselector*)[FAT]   16MB


« آخرین ویرایش: 23 اسفند 1387، 02:28 ب‌ظ توسط delete »

آفلاین ams

 • Sr. Member
 • *
 • ارسال: 250
 • جنسیت : پسر
فکر کنم کمی تکراری بود و فکر  کنم هم در ویکی هم و جود داشت  به هر حال دسسسستتتتت درد نکنه     مممنون
iranfoss.com

آفلاین سید محمود رضا سجادی

 • Hero Member
 • *
 • ارسال: 704
 • جنسیت : پسر
  • مرکز برنامه نویسی ایران
با تشکر از راهنمایی شما هر چند که 2 ماه گذشته اما از کار خوب هر موقع هم که تشکر کنی  دیر نیست
یه سوال داشتم و اون ایمکه گفتید پارتیشن /hom را برای  داده های خودمون  و هرچه قدر که احتیاج داریم اما سوال من
اگر ما خواستیم که اطلاعات جدا باشه مثلا
فایل صوتی در یک پارتیشن
فایل تصویری و عکس در پارتیشن
و ......
این پارتییشن ها را باید چگونه انتخاب کنیم و mont انها چی باشه

پارتیشن home/ که واجبه و باید ساخته بشه ولی در مورد پارتیشن‌های جداگانه به منظور ذخیره سازی فایل‌های دیگر می‌تونید پارتیشن‌های دیگری بسازید و اون‌ها رُ داخل خود اوبونتو Mount کنید(Mount Point خاصی نداره)، مثل پارتیشن‌های ویندوزی ... ولی لزومی نداره که پارتیشن دیگری به جز home/ ساخته بشه چون این کار (ذخیره فایل‌های چند رسانه‌ای) را می‌توانید همانجا انجام دهید :)

فکر کنم یه کار دیگه هم بشه کرد
شما اول یه اسم واسه user خودت درنظر بگیر
مثلا فرض میکنیم شما اسم یوزرتون رو uu در نظر گرفتین
حالا پارتیشن های زیر رو بسازین
/home/uu/Videos
به کوچکی و بزرگی حروف به دقت توجه کنید - حرف V بزرگ تایپ شده-
حالا بعدی رو بسازید
/home/uu/Music
/home/uu/Pictures


یه چیز کلی بگم
آقا شما هر پارتیشن ext3 ای کهبا یه mount point بسازی به صورت یه فولدر در زیر / نمایش داده میشه

در مثال ما چون اسم یوزر شما uu هستش پس به صورت اتوماتیک چه /home رو بسازی و چه نسازی یه فولدر به نام /home/uu/ ساخته میشه
وداخل اون چندین فولدر دیگه وجود داره
۳ تا از اونا به نامهای Videos - Music - Pictures هستند
اگه این فولدر ها یه پارتیشن جدا باشند با mount point های تعریف شده
شما به اونی که میخاین میسین

 ;)
مرکز برنامه نویسی ایران
محلی برای تمامی علاقه مندان به برنامه نویسی http://www.SourceCenter.IR