انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۰٫۱۰ منتشر شد.
انتظار می‌ره همهٔ اعضا هرچه زودتر به این نگارش ارتقا پیدا کنند. همهٔ پاسخ‌ها از این به بعد، بر پایهٔ اوبونتو ۲۰٫۱۰ خواهد بود.

نویسنده موضوع: پارتیشنی مناسب برای نصب توزیع اوبونتو گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 131161 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمدرضا بوذری

 • گروه راهبران
 • *
 • ارسال: 2642
 • جنسیت : پسر
  • فروشگاه اینترنتی شهر کودک
شاید متوجه این شدید که یکی از سوالات متداول و تکراری کاربران چه چیزی است؟ بله درسته ... "هاردم را برای اوبونتو چگونه پارتیشن بندی کنم؟" این سوالی است که قالبا کاربران تازه وارد به دنیای گنو/لینوکس دارند،  هدف این مقاله هم راهنمایی کاربران برای داشتن پارتیشن‌بندی‌ای مناسب برای کار با توزیع اوبونتو است (البته برای دیگر توزیع‌ها نیز می‌توان از آن استفاده کرد)

برای شروع بهتر است اشاره‌ای به نوع فایل‌سیستم‌های گنو/لینوکس داشته باشیم؛

نکته: برای آشنایی با ساختار سیستم‌فایل در گنو/لینوکس توصیه می‌شود این بخش را مطالعه کنید!

ساختار سیستم فایل لینوکس:
سیستم‌فایل هر کامپیوتر، امکان ذخیره سازی فایل‌ها و اطلاعات را روی آن فراهم می‌سازد. هنگامی که از داخل برنامه واژه‌پرداز خود سندی را ذخیره می‌کنید، این سیستم فایل است که تعیین می‌کند سند چگونه و کجا ذخیره شود.
ابزارهای ذخیره سازی مانند فلاپی دیسک‌ها، دیسک‌های سخت، درایوهای CD-ROM، درایوهای Zip و... تا قبل از اینکه سیستم‌عامل سیستم‌فایل را روی آنها تشکیل دهد، قابل استفاده نیستند.
سیستم فایل‌های گوناگونی برای سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس ارائه شده‌اند که برخی از آنها عبارتند از ext2، ext3، xfs، reiserfs و غیره. این سیستم فایل‌ها در جزئیات فنی دارای تفاوت‌هایی با هم هستند ولی از نظر ساختاری که ایجاد می‌کنند مشابه بوده و تفاوت چندانی باهم ندارند.

سیستم‌فایل:
سیستم‌فایل سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس بصورت یک درخت وارونه پیاده سازی شده است. در لینوکس دیگر شما چیزی به نام درایوهای A، C و ... ندارید. تمام ابزارها و سیستم فایل‌ها شاخه‌هایی از این درخت وارونه هستند. مرکز این درخت ریشه یا root نام دارد که بالاترین سطح سیستم فایل را تشکیل می‌دهد. زیر ریشه، پوشه‌هایی قرار دارند که سایر قسمت‌های سیستم‌فایل را تشکیل می‌دهند که اکنون درباره آنها توضیح می‌دهیم. تصویر زیر سیستم فایل سیستم‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس را نشان می‌دهد.


پارتیشن‌ها:
در سیستم فایل سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس و یونیکس، دیسک‌های سخت می‌توانند پارتیشن‌های متعددی داشته باشند. در این صورت هر پارتیشن دارای یک نقطه اتصال یا mount point می‌باشد که در آن نقطه به درخت سیستم فایل متصل می‌شود. مثلا می‌توانید اطلاعات کاربران سیستم را در یک پارتیشن جداگانه ذخیره نموده و نقطه اتصال آن‌را home تعیین کنید که محل قرارگیری اطلاعات کاربران است.

بخش‌های درخت سیستم‌فایل:
bin, boot, dev, etc, home, lib, mnt, proc, sbin, tmp, usr, var
تمام شاخه‌های نام‌برده را می‌توان داخل پارتیشن‌های مجزا ایجاد کرد و آن‌ها را به ریشه، یعنی "/" متصل نمود، این کار برای استفاده‌های معمولی و غیر حرفه‌ای توصیه نمی‌شود، ولی برای اینکه از کارکردن با گنو/لینوکس لذت بیشتری ببرید بهتر است home داخل یک پارتیشن مجزا ایجاد نمایید.

پارتیشن swap چیست؟
هنگام نصب لینوکس، پارتیشنی به نام swap می‌سازید. کاربرد این پارتیشن چیست؟ این پارتیشن که تحت ساختار سیستم‌فایل جایی متصل نمی‌شود، محل قرارگیری Swapping File لینوکس که همان حافظه مجازی روی دیسک سخت است، می‌باشد. بهتر است حجم آنرا ۱.۵ تا ۲ برابر حافظه [Ram] سیستم خود تعیین نمایید.


تا این‌جا تقریبا با ساختار سیستم‌فایل Linux آشنا شدید، بهتر است بیشتر در این زمینه وارد جزئیات نشویم و برویم سر اصل موضوع، یعنی پارتیشن بندی مناسب برای نصب اوبونتو.

ما برای نصب اوبونتو به صورت استاندارد نیاز به سه عدد پارتیشن جداگانه داریم یعنی:

- پارتیشن ریشه (root) "/" همانطور که در بالا مطرح شد شاخه‌های دیگر مربوط به سیستم‌فایل لینوکس به صورت زیر شاخه داخل این پارتیشن قرار خواهند گرفت و به عبارتی محل نگهداری کل سیستم‌عامل می‌باشد مثل پارتیشنی که ویندوز را داخل آن نصب می‌کنید.

- پارتیشن خانه "home/" در این پارتیشن نیز اطلاعات مربوط به کاربران جای خواهند گرفت، مزیت این پارتیشن در حالتی که جداگانه ساخته شود این است که با نصب مجدد سیستم‌عامل اطلاعات مربوط به کاربران دست نخورده و به همان شکل قبلی باقی خواهند ماند به طوری که دیگر نیاز به تنظیم مجدد نرم‌افزارهای مورد استفاده‌تان را نخواهید داشت.

- پارتیشن "swap" که به اندازه کافی در موردش توضیح داده شد.

این‌ها پارتیشن‌های اصلی‌ای بودند که برای نصب اوبونتو به آن‌ها نیاز داریم، البته شاخه‌های var، etc، usr و ... را نیز می‌توان جداگانه ساخت ولی برای سیستم‌های خانگی هیچ لزومی نخواهد داشت، این بیشتر برای سرویس دهنده‌ها (Server ها) کاربرد دارد.

چقدر فضا لازم داریم ؟
ما برای نصب این سیستم‌عامل یعنی اوبونتو نیاز به ۴ گیگابایت فضای خالی در "/" داریم که توصیه می‌شود برای این پارتیشن بین ۶ الی ۱۰ گیگابایت فضای خالی در نظر گرفته شود تا بعدها با نصب نرم‌افزارهای متعدد با کمبود فضا مواجه نشوید.

در مورد پارتیشن "home/" نیز بسته به نوع استفاده خودتان متغیر است، اگر قصد این را دارید که به طور کل از لینوکس استفاده کنید بهتر است بیشترین فضا را به این قسمت اختصاص دهید چون این پارتیشن به منظور ذخیره سازی فایل‌های چند رسانه‌ای و غیره نیز به کار می‌رود.

آخرین پارتیشنی که قرار است ایجاد شود SWAP می‌باشد که میزان فضای آن بستگی به حافظه سیستم شما دارد همانطور هم که گفته شد بهتر است ۱.۵ الی ۲ برابر حافظه‌ی Ram شما انتخاب شود.

پیش به سوی نصب اوبونتو:

ما در این‌جا برای نصب دو حالت داریم حالت اول اینکه یک پارتیشن خام بدین منظور برای ما وجود داشته باشد و حالت دوم اینکه می‌خواهیم از یک پارتیشن دیگر مثلا پارتیشنی که ویندوز روی آن نصب است مقداری فضا بگیریم.

ابتدا حالتی را که ما یک پارتیشن برای این‌کار داریم گفته می‌شود و سپس حالت دیگر.

خب اینجا فرض را بر این می‌گیریم که شما با نحوه‌ی نصب اوبونتو آشنا هستید و وارد جزئیات نمی‌شویم، چون نصب بسیار آسان و مرحله به مرحله می‌باشد:

مرحله اول انتخاب زبان
مرحله دوم انتخاب محل زندگی
مرحله سوم انتخاب Layout کیبورد
مرحله چهارم انتخاب نوع پارتیشن بندی؛ توضیح: شما اینجا دارای چهار انتخاب می‌باشید، عبارت‌اند از:
Guided - resize SCS1 (0,0,0), partition #* (sda) and freed space
Guided - use entire disk
Guided - use the largest continuous free space
Manual

ما برای این که پارتیشن مناسب خودمان را درست کنیم Manual را بر می‌گزینیم.


خب رسیدیم به قسمت اصلی، اینجا باید پارتیشن‌های مورد نظر خودمان را ایجاد کنیم همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید من یک عدد پارتیشن خام دارم حالا می‌خواهم آن را به بخش‌های مورد نظرم تقسیم کنم، ولی ممکن است شما یک عدد پارتیشن داشته باشید که دارای سیستم‌فایل می‌باشد حالا یا NTFS یا FAT32 یا هرچیز دیگری کافیست برای آماده کردنش آن را انتخاب و سپس دکمه‌ی Delete partition را بزنید تا برای کار آماده شود.


همانطور که گفته شد برای نصب نیاز به سه عدد پارتیشن داریم برای ایجاد کردن آن‌ها توسط آن پارتیشن که داریم کافی است آن را انتخاب،‌ سپس روی New Partition کلیک کنیم تا پنجره‌ی تنظیمات باز شود. (عکس زیر)


در اینجا سه تا تنظیم خواهیم داشت که عبارت‌اند از:
1. New partition size in megabytes (1000000 bytes)
2. Location for new partition
3. Use as
4. Mount point

خب ابتدا swap را می‌سازیم، روی New partition کلیک کنید تا پنجره مربوطه باز شود، در بخش ۱ که در عکس مشخص شده مقدار مورد نظر را تخصیص می‌دهیم که من اینجا ۱۰۲۴ مگ اختصاص دادم، در بخش ۳ نیز نوع فایل‌سیستم را swap area انتخاب می‌کنیم، در انتها روی OK کلیک می‌کنیم تا پارتیشن ایجاد شود.


نوبت می‌رسد به پارتیشن ریشه همان "/" روی پارتیشن باقیمانده کلیک کنید و New partition را بزنید تا دوباره پنجره‌ی ساخت پارتیشن گشوده شود. در بخش شماره ۱ میزان فضا، بخش شماره ۲ به همان حالت رها شود، بخش شماره ۳ که مربوط به نوع سیستم‌فایل است عبارت Ext3 journaling file system انتخاب شود، بخش ۴ هم Mount point باید مقدار "/" قرار بگیرد.


آخرین پارتیشن که توسط ما ایجا خواهد شد همان طور که می‌دانید "home/" می‌باشد، طبق معمول پارتیشن باقیمانده را انتخاب کنید و روی New partition کلیک کنید، به این پارتیشن هم بهتر است هرچقدر فضا باقی مانده اختصاص دهید، در بخش Use as هم Ext3 journaling file system و Mount point نیز باید "home/" قرار گیرد، در پایان هم روی OK کلیک کنید تا آخرین پارتیشنمان ساخته شود.


این قسمت یعنی قسمت چهرم به پایان رسید و ما با کلیک روی Forward به مرحله بعد می‌رویم.
مرحله پنجم بخش اطلاعات شخصی شما می‌باشد اعم از نام، نام کاربری، کلمه‌ی عبور و... .
مرحله ششم هم بخشی است که می‌توانید تنظیمات دیگر سیستم‌عامل‌هایی که داخل سخت‌دیسک خود نصب دارید (مثل ویندوز) را به اوبونتو انتقال دهید.
مرحله هفتم و آخرین مرحله بخش تایید و نهایی ساختن تمام تنظیماتی است که اعمال نموده‌اید.

در نهایت هم کافی است روی دکمه‌ی Install کلیک و منتظر اتمام عملیات نصب شوید.

این در حالتی بود که شما یک پارتیشن خام یا خالی داشته باشید ولی ممکن است برای عده‌ای به این صورت نباشد و این‌جا باید از یک پارتیشن دیگر مقداری فضا بگیریم که این کار توسط نرم‌افزار Prtition Editor یا همان Gparted که داخل دیسک زنده‌ی اوبونتو می‌باشد امکان‌پذیر است (البته از دیگر نرم‌افزارهای مدیریت پارتیشن نیز می‌توان استفاده کرد).

به مسیر System > Administration رفته و از آن‌جا Partition Editor را اجرا کنید، بعد Load شدن روی پارتیشنی که قصدش را دارید کلیک و از نوار بالایی Resize/Move را انتخاب نمایید تا پنجره‌ی مربوطه گشوده شود، در اینجا به راحتی می‌توانید آن نوار لغزنده را تکان دهید و حجم مورد نیاز را از آن پارتیشن بگیرید در انتها نیز روی Resize/Move کلیک کنید تا پارتیشنی خام با حجم مورد نظرتان ایجاد شود ... بقیه کار هم درست مثل مراحلی است که در بالا ذکر شد!


امیدوارم با موفقیت کامل این اعمال را به انجام برسانید ...

بخش اولیه‌ی این مقاله با کمی تغییر بر گرفته از مقاله‌ی "ساختار سیستم فایل لینوکس و یونیکس" سایت تکنوتاکس می‌باشد.

به زودی به ویکی منتقل خواهد شد تا اشکالات و کم و کاستی‌های آن برطرف شود ;)
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین sMoHseN

 • Jr. Member
 • *
 • ارسال: 25
با تشکر و پوزش بابت ارسال در این موضوع!

اما یه نکته که وجود داره اینه که تو این آموزش شکلهایی که نشون داده شده یه مقداری گرافیکی هستش در حالیکه هنگام نصب(حداقل در اوبنوتو من)اینگونه نبود و شکل ابتدایی داشت
می خواستم اینو به متن اضافه کنید تا کسایی که استفاده می کنند از آموزش دچار توهم در نوع اوبونتو نشن...
چرا که من نمونه این آموزش رو که برای یک دو نفر نشون دادم و لینوکس رو براشون نصب کردم به همین نکته اشاره کردن و ایراد از نوع لینوکس گرفتن در حالیکه این اصلا مطرح نیست

آفلاین Daniel

 • Jr. Member
 • *
 • ارسال: 70
 • جنسیت : پسر
جناب بوذری دست گل‌تان درد نکنه٬ واقعا زیبا نوشتین٬ یادم نمی‌ره وقتی برای اولین‌بار می‌خواستم اوبون‌تو نصب کنم فروم رو زیر و رو کردم تا شاید یک اینچنین راهنمایی پیدا کنم.
تنها یک سوال دارم٬ اگر قرار باشه که ما کلا از ابون‌تو استفاده کنیم آیا آرشیو کردن و نگهداری تمامی فایل‌ها در پارتیشن home/ منطقی هست؟ آیا در آینده می‌تونه فایل‌هایی که روی هارد و در این پارتیشن هستند با مشکلی مواجه بشه؟ و در آخر آیا می‌شه یک پارتیشن جدا ایجاد کرد و از اون فقط به عنوان آرشیو استفاده کرد؟ (البته با فایل سیستم لینوکسی)

با ســـــــــپاس
Acer Aspire3000: Mobile AMD Sempron 2800+ 1800 MHz | 1GB DDR | SIS M760GX
Ubuntu 8.04 (Hardy) 2.6.24-20-generic

آفلاین lomion

 • گروه راهبران
 • *
 • ارسال: 1872
 • جنسیت : پسر
راهنمای خیلی خوبی بود. ممنون. :)
سادگی زیباست... برای این ماه را دوست دارم!

آفلاین Farshid

 • High Sr. Member
 • *
 • ارسال: 613
 • جنسیت : پسر
آقای بوذری عزیز به هیچ وجه نتونستم جلوی خودم رو بگیرم و تشکر نکنم.

واقعا عالی بود.
دستت درد نکنه...  =D> =D> =D>
معنای واقعی اوبونتو این است که "آدمی به کمک انسانهای دیگر به گوهر آدمیت میرسد"

آفلاین محمدرضا بوذری

 • گروه راهبران
 • *
 • ارسال: 2642
 • جنسیت : پسر
  • فروشگاه اینترنتی شهر کودک
با تشکر و پوزش بابت ارسال در این موضوع!

اما یه نکته که وجود داره اینه که تو این آموزش شکلهایی که نشون داده شده یه مقداری گرافیکی هستش در حالیکه هنگام نصب(حداقل در اوبنوتو من)اینگونه نبود و شکل ابتدایی داشت
می خواستم اینو به متن اضافه کنید تا کسایی که استفاده می کنند از آموزش دچار توهم در نوع اوبونتو نشن...
چرا که من نمونه این آموزش رو که برای یک دو نفر نشون دادم و لینوکس رو براشون نصب کردم به همین نکته اشاره کردن و ایراد از نوع لینوکس گرفتن در حالیکه این اصلا مطرح نیست

خواهش می‌کنم! دیسک اوبونتو شما احتمالا از نوع Alternate بوده و این دیست حالت گرافیکی نداره و شما داخل محیط متنی اعمال خودتان رُ انجام می‌دید و من اینجا فرض را بر این گرفتم که فرد نصب کننده از دیسک زنده‌ی اوبونتو استفاده می‌کنه ... ولی خب این رُ هم سعی می‌کنم داخل ویکی اضافه کنم یا اصلا خود شما اضافه کنید  ;)

جناب بوذری دست گل‌تان درد نکنه٬ واقعا زیبا نوشتین٬ یادم نمی‌ره وقتی برای اولین‌بار می‌خواستم اوبون‌تو نصب کنم فروم رو زیر و رو کردم تا شاید یک اینچنین راهنمایی پیدا کنم.
تنها یک سوال دارم٬ اگر قرار باشه که ما کلا از ابون‌تو استفاده کنیم آیا آرشیو کردن و نگهداری تمامی فایل‌ها در پارتیشن home/ منطقی هست؟ آیا در آینده می‌تونه فایل‌هایی که روی هارد و در این پارتیشن هستند با مشکلی مواجه بشه؟ و در آخر آیا می‌شه یک پارتیشن جدا ایجاد کرد و از اون فقط به عنوان آرشیو استفاده کرد؟ (البته با فایل سیستم لینوکسی)

با ســـــــــپاس

خواهش می‌کنم وظیفه بود  :)
خب ... اصلا پارتیشن home/ بهمین منظور ساخته شده که شما تمام فایل‌هاتون رُ توش Archive کنید  :) و از این بابت اطمینان داشته باشید که هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد، پارتیشن جداگانه هم می‌تونی بسازی و اون رُ Mount کنی و ازش استفاده کنی هیچ مشکلی هم پیش نمیاد!

آقای بوذری عزیز به هیچ وجه نتونستم جلوی خودم رو بگیرم و تشکر نکنم.

واقعا عالی بود.
دستت درد نکنه...  =D> =D> =D>


خواهش می‌کنم وظیفه بود  :)

راهنمای خیلی خوبی بود. ممنون. :)

خواهش می‌کنم، منم بابت چسب‌ناک کردن ممنونم  ;)
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین محمدرضا بوذری

 • گروه راهبران
 • *
 • ارسال: 2642
 • جنسیت : پسر
  • فروشگاه اینترنتی شهر کودک
ویکی هم به لطف سجاد عزیز درست شد :)
http://wiki.ubuntu.ir/Installation/Partitioning
ممنونم سجاد  :)
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین Alinn

 • High Hero Member
 • *
 • ارسال: 1440
 • جنسیت : پسر
 • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
  • کاوش‌های من
متشکرم محمد آقا و آقا سجاد ;-D
مقدار پارتیشن ریشه و home رو چقدر بدیم خوبه؟
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج


کاوش‌های من

آفلاین محمدرضا بوذری

 • گروه راهبران
 • *
 • ارسال: 2642
 • جنسیت : پسر
  • فروشگاه اینترنتی شهر کودک
متشکرم محمد آقا و آقا سجاد ;-D
مقدار پارتیشن ریشه و home رو چقدر بدیم خوبه؟

خواهش می‌کنم  :) سجاد هم خواهش می‌کنه  ;D

در این‌باره تو مقاله توضیج داده شده:
نقل‌قول
چقدر فضا لازم داریم ؟
ما برای نصب این سیستم‌عامل یعنی اوبونتو نیاز به ۴ گیگابایت فضای خالی در "/" داریم که توصیه می‌شود برای این پارتیشن بین ۶ الی ۱۰ گیگابایت فضای خالی در نظر گرفته شود تا بعدها با نصب نرم‌افزارهای متعدد با کمبود فضا مواجه نشوید.

در مورد پارتیشن "home/" نیز بسته به نوع استفاده خودتان متغیر است، اگر قصد این را دارید که به طور کل از لینوکس استفاده کنید بهتر است بیشترین فضا را به این قسمت اختصاص دهید چون این پارتیشن به منظور ذخیره سازی فایل‌های چند رسانه‌ای و غیره نیز به کار می‌رود.

آخرین پارتیشنی که قرار است ایجاد شود SWAP می‌باشد که میزان فضای آن بستگی به حافظه سیستم شما دارد همانطور هم که گفته شد بهتر است ۱.۵ الی ۲ برابر حافظه‌ی Ram شما انتخاب شود.
:)

برای پارتیشن "home/" انقدری فضا بذار که بعد‌ها محتاج نشی دیگه! البته بعدا هم اگه فضا کرم آوردی می‌تونی بهش اضافه کنی از یک پارتیشن دیگه  ;)
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین کسری کشاورز

 • High Sr. Member
 • *
 • ارسال: 608
 • جنسیت : پسر
 • Don't Look Back With Linux
 =D>
عالی بود... ;D

آفلاین Alinn

 • High Hero Member
 • *
 • ارسال: 1440
 • جنسیت : پسر
 • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
  • کاوش‌های من
الان با partition editor میتونم اضافه کنم.مشکلی پیش نمیاد؟
این که پارتیشن home هم داشته باشیم تو سرعتش هم تاثیر داره؟
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج


کاوش‌های من

آفلاین محمدرضا بوذری

 • گروه راهبران
 • *
 • ارسال: 2642
 • جنسیت : پسر
  • فروشگاه اینترنتی شهر کودک
الان با partition editor میتونم اضافه کنم.مشکلی پیش نمیاد؟
این که پارتیشن home هم داشته باشیم تو سرعتش هم تاثیر داره؟

بله با Partiton Editor این کار رُ می‌تونی انجام بدی ولی پارتیشن‌ها باید در حالت unmount باشن یعنی ماونت نشده باشند، پس بهتره که داخل دیسک زنده این کار رُ انجام بدی!
در مورد سرعت اطلاعاتی ندارم که تاثیر داره یا نه  ::) ولی خب اگه داشته باشی کمتر دچار مشکل می‌شی!
« آخرین ویرایش: 31 تیر 1387، 11:06 ب‌ظ توسط محمدرضا بوذری »
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین پنگوئن

 • Jr. Member
 • *
 • ارسال: 73
با تشکر از راهنمایی شما هر چند که 2 ماه گذشته اما از کار خوب هر موقع هم که تشکر کنی  دیر نیست
یه سوال داشتم و اون ایمکه گفتید پارتیشن /hom را برای  داده های خودمون  و هرچه قدر که احتیاج داریم اما سوال من
اگر ما خواستیم که اطلاعات جدا باشه مثلا
فایل صوتی در یک پارتیشن
فایل تصویری و عکس در پارتیشن
و ......
این پارتییشن ها را باید چگونه انتخاب کنیم و mont انها چی باشه

آفلاین ناربه

 • ناظر انجمن
 • *
 • ارسال: 2038
 • جنسیت : پسر
  • All About Me
دستت درد نکنه.
به گفته ی خودم: خیلی خیلی مرسی  ;D

آفلاین محمدرضا بوذری

 • گروه راهبران
 • *
 • ارسال: 2642
 • جنسیت : پسر
  • فروشگاه اینترنتی شهر کودک
با تشکر از راهنمایی شما هر چند که 2 ماه گذشته اما از کار خوب هر موقع هم که تشکر کنی  دیر نیست
یه سوال داشتم و اون ایمکه گفتید پارتیشن /hom را برای  داده های خودمون  و هرچه قدر که احتیاج داریم اما سوال من
اگر ما خواستیم که اطلاعات جدا باشه مثلا
فایل صوتی در یک پارتیشن
فایل تصویری و عکس در پارتیشن
و ......
این پارتییشن ها را باید چگونه انتخاب کنیم و mont انها چی باشه

پارتیشن home/ که واجبه و باید ساخته بشه ولی در مورد پارتیشن‌های جداگانه به منظور ذخیره سازی فایل‌های دیگر می‌تونید پارتیشن‌های دیگری بسازید و اون‌ها رُ داخل خود اوبونتو Mount کنید(Mount Point خاصی نداره)، مثل پارتیشن‌های ویندوزی ... ولی لزومی نداره که پارتیشن دیگری به جز home/ ساخته بشه چون این کار (ذخیره فایل‌های چند رسانه‌ای) را می‌توانید همانجا انجام دهید :)
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]