انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

خبرها، اتفاقات و تصاویر مربوط به مربوط به جشن انتشار را با هشتگ ufest1804 در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

نویسنده موضوع: GIMP یا Photoshop مسئله این است؟ ( مقایسه تخصصی این دو برنامه )  (دفعات بازدید: 45763 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 12592
  • Urahara Kiesuke
    • صفحهٔ ویکی
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 317
  • رقابت ایجاد شده، هست و ادامه داره...
    • هنر، علم، تکنولوژی، طبیعت
سلام و عشق؛

دوستان گیمپ یعنی قدرت،گیمپ تمام کارهایی رو که فوتوشاپ در زمینه ویرایشات دو بعدی میتونه انجام بده رو انجام میده، اینکه مراحل یه عملیات در فوتوشاپ با گیمپ فرق می کنه دلیل نمیشه بگیم که گیمپ به درد نمی خوره یا ضعیفتره.

من هم فوتوشاپ کار می کنم و هم گیمپ؛ با آخرین نسخه های هر دو برنامه کار می کنم. گیمپ واقعا پیشرفت کرده توی نسخه ی آخر.

دوستانی که از خودشون مطمئنن و می گن گیمپ نمی تونه کارای فوتوشاپ رو به خوبی انجام بده بهتر یه مقدار با دید بازتری به گیمپ نگاه کنند.

درسته هنوز یه جاهایی از گیمپ توسعه پیدا نکرده ولی اون بخش های مذکور هنوز برای کاربران خانگی کاربردی نداره، برای مثال پشتیبانی از سیستم و کد رنگی CMYK که در فوتوشاپ پشتیبانی میشه اما در گیمپ نه باید بگم که الان خیلی از چاپ خانه ها با دستگاه های به روزی کار می کنند که قابلیت چاپ سیستم رنگی RGB رو هم دارن. الان من یه دفتر گرافیک و تبلیغات دارم که با چند شرکت بزرگ در زمینه ی چاپ تجاری همکاری دارم و با اطمینان می گم که سیستم رنگی پشتیبانی شده در گیمپ با تمام چاپگر های تجاری این شرکتها سازگاری کامل داره. ازطرفی با چند اسکریپت و افزونه میشه سیستم رنگی CMYK رو به گیمپ افزود.

اینم چندتا از کارای من با گیمپ ، البته اینا رو برای سایت لینوکس ری ویو طراحی کردم :

روی عکس ها کلیک کنید تا با سیاز واقعی نمایش داده بشن.

همچنین در سایت شرکتم آموزشهای گیمپ رو هم شخصاً می نویسم چون واقعا برنامه ی خوب و کاربردی هست.
http://abigraphic.ir/
محمد شکوهی‌راد / عکاس و گرافیست

آفلاین علیرضا.ج

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 594
  • گاهی سکوت همان دروغ است
سلام و عشق؛

دوستان گیمپ یعنی قدرت،گیمپ تمام کارهایی رو که فوتوشاپ در زمینه ویرایشات دو بعدی میتونه انجام بده رو انجام میده، اینکه مراحل یه عملیات در فوتوشاپ با گیمپ فرق می کنه دلیل نمیشه بگیم که گیمپ به درد نمی خوره یا ضعیفتره.

من هم فوتوشاپ کار می کنم و هم گیمپ؛ با آخرین نسخه های هر دو برنامه کار می کنم. گیمپ واقعا پیشرفت کرده توی نسخه ی آخر.

دوستانی که از خودشون مطمئنن و می گن گیمپ نمی تونه کارای فوتوشاپ رو به خوبی انجام بده بهتر یه مقدار با دید بازتری به گیمپ نگاه کنند.

درسته هنوز یه جاهایی از گیمپ توسعه پیدا نکرده ولی اون بخش های مذکور هنوز برای کاربران خانگی کاربردی نداره، برای مثال پشتیبانی از سیستم و کد رنگی CMYK که در فوتوشاپ پشتیبانی میشه اما در گیمپ نه باید بگم که الان خیلی از چاپ خانه ها با دستگاه های به روزی کار می کنند که قابلیت چاپ سیستم رنگی RGB رو هم دارن. الان من یه دفتر گرافیک و تبلیغات دارم که با چند شرکت بزرگ در زمینه ی چاپ تجاری همکاری دارم و با اطمینان می گم که سیستم رنگی پشتیبانی شده در گیمپ با تمام چاپگر های تجاری این شرکتها سازگاری کامل داره. ازطرفی با چند اسکریپت و افزونه میشه سیستم رنگی CMYK رو به گیمپ افزود.

اینم چندتا از کارای من با گیمپ ، البته اینا رو برای سایت لینوکس ری ویو طراحی کردم :

روی عکس ها کلیک کنید تا با سیاز واقعی نمایش داده بشن.

همچنین در سایت شرکتم آموزشهای گیمپ رو هم شخصاً می نویسم چون واقعا برنامه ی خوب و کاربردی هست.
http://abigraphic.ir/
خیلی ممنون خیلی عالی بود

آفلاین M!lad

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1063
  • Ravexina
با توجه به نمونه هایی که دیدم و مراحل و زمانی که برای ایجادشون صرف شده بود به نتایج مورد نظرم رسیدم ، مرسی دوستان .
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 3930
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
با توجه به نمونه هایی که دیدم و مراحل و زمانی که برای ایجادشون صرف شده بود به نتایج مورد نظرم رسیدم ، مرسی دوستان .
به چه نتایجی رسیدین ؟

آفلاین M!lad

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1063
  • Ravexina
ترجیح میدم نظر شخصیم رو عمومی نکنم ، میتونید نمونه ها رو ببینید و تصمیم بگیریید .
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین Milandini

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 329
به نظرتون لوگوی گیمپ توی ذوق نمیزنه؟
یه نرم افزار حرفه ای نباید همچین لوگویی داشته باشه..همین چیزهایی کوچیک به نظرم خیلی روی ذهنیت مخاطب درباره برنامه تاثیر می گذارن
یادداشت های یک روسونری
http://r-rajai.blog.ir/

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1734
 فتوشاپ رو باید با مجموعه ای از نرم افزار های لینوکسی مقایسه بشه نه فقط با گیمپ. همراه
با inkscape و بلندر.

« آخرین ویرایش: 04 امرداد 1391، 04:56 ق‌ظ توسط shafaghi »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • صفحهٔ ویکی
بله. ترکیب گیمپ، اینک‌اسکیپ و بلندر مجموعه‌ی بسیار قوی‌ای ایجاد می‌کنه که تقریبا از همه‌ی معادل‌های دیگه سرتره، منتها نکته‌اش اینه که بین این سه‌تا گیمپ از همه ضعیف‌تره
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
سلام و عشق؛

ولی نظر من اینه که گیمپ هیچی کم نداره، شما هر کاری با فوتوشاپ می تونی انجام بدی با گیمپ هم میشه، این برای منی که هم فوتوشاپ کار می کنم هم گیمپ ثابت شدست.

توی نسخه ی 2.8 گیمپ که دیگه واقعا همه چی کامل شده. من نمی دونم چرا اسرار بر اینه که گیمپ رو ضعیف جلوه بدیم، در هر صورتی حرف من اینه : تنها کسانی می گویند گیمپ ضعیفتره که با این نرم افزار بلد نیستند کار بکنند، مثل جریان کاربران ویندوز و گنو/لینوکس؛

آفلاین solook

• Full Member
  • *
  • ارسال: 219
سهولت کار چطور ؟
سهولت کار با گیمپ مثل فتوشاپ نیست در نگاه ظاهری من البته

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 3853
  • masoft قدیم
ولی نظر من اینه که گیمپ هیچی کم نداره، شما هر کاری با فوتوشاپ می تونی انجام بدی با گیمپ هم میشه، این برای منی که هم فوتوشاپ کار می کنم هم گیمپ ثابت شدست.
من هم از هر دو استفاده می‌کنم، ولی خوب توی زمینه‌ای مثل عکاسی خوب Photoshop خیلی قویتر هستش و چیزی معادل CameraRaw رو با اون قدرت پردازش ندیدم. (تستش خیلی ساده هست، اگر خواستید انجام میدیم)
خوب تیم و تجربه‌ای که پشت Photoshop هست رو نمیشه به آسونی با GIMP مقایسه کرد، ولی این نکته هم قابل انکار نیست که GIMP اکثر نیازهای افراد رو برآورده می‌کنه و تعداد خیلی زیادی از افرادی که توی ایران از Photoshop استفاده می‌کنند قدرتی بیش از چیزی که GIMP ارائه می‌کنه رو نیاز ندارند.

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
من هم از هر دو استفاده می‌کنم، ولی خوب توی زمینه‌ای مثل عکاسی خوب Photoshop خیلی قویتر هستش و چیزی معادل CameraRaw رو با اون قدرت پردازش ندیدم. (تستش خیلی ساده هست، اگر خواستید انجام میدیم)
خوب تیم و تجربه‌ای که پشت Photoshop هست رو نمیشه به آسونی با GIMP مقایسه کرد، ولی این نکته هم قابل انکار نیست که GIMP اکثر نیازهای افراد رو برآورده می‌کنه و تعداد خیلی زیادی از افرادی که توی ایران از Photoshop استفاده می‌کنند قدرتی بیش از چیزی که GIMP ارائه می‌کنه رو نیاز ندارند.

سلام مجدد؛

بله از این لحاظ بخوای ببینی درسته یه چیزایی کم داره، اما همه که دوربین حرفه ای ندارن، قبول دارید، و اونها یی هم که دوربین حرفه ای دارند به جز عکاسان حرفه ای اصلا سراغ فرمت RAW نمی رن.

نمی خوام این ضعف گیمپ رو توجیه کنم!!! و مطمئناً حق با شماست اما قبول کنید برای یه نرم افزار در حد و اندازه ی گیمپ و با روند توسعه ی اون همین امکاناتی که وجود داره خیلی فراتر از انتظارات یک کاربر مبتدی تا سطح متوسط هست. تا اونجایی که کاربران حرفه ای رو هم تا حدود 75 درصد می تونه نیازشون رو برآورده بکنه.

از طرفی تیم توسعه دهنده ی فوتوشاپ یه سری امکانات اضافی رو در این برنامه قرار دادن که ممکنه یه فوتوشاپیست که کارهای دوبعدی انجام میده هیچوقت سراغشون نره.

هرچند که من منکر این نیستم که فوتوشاپ به دلیل ماهیت تجاری بودن روند توسعه ی منظمی داره چون توسعه دهندگان کارشون توسعه ی فوتوشاپ هست و بابت اون پول می گیرن و همین باعث میشه هر بار امکانات بیشتری در اون قرار بگیره.

نکته ی دیگه ای هم که حائز اهمیت هست اینه که یه گرافیست واقعی، کسی که کارش و رشتش گرافیک هست فقط از یک نرم افزار استفاده نمی کنه و مجموعه ای از نرم افزار ها رو در اختیار داره و هر کدوم ممکنه متعلق به یک شرکت باشن که متاسفانه خیل عظیمی از این نرم افزارها انحصاری هستند.

باز هم ممنون میشم دوستان بیان و توضیحات بیشتر بدن.
سپاس

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • صفحهٔ ویکی
توی نسخه ی 2.8 گیمپ که دیگه واقعا همه چی کامل شده. من نمی دونم چرا اسرار بر اینه که گیمپ رو ضعیف جلوه بدیم

درود. از حرف من اشتباه برداشت نشه! نگفتم گیمپ ضعف داره، حرفم این بود که بلندر و اینک‌اسکیپ خیلی حرفه‌ای هستن و تقریبا از همه ی معادل‌های غیرآزادشون هم کامل‌تر هستن، ولی گیمپ در اون‌حد هم حرفه‌ای نیست که بخوایم قاطعانه بگیم از فوتوشاپ شاخ‌تره، وگرنه در این که احتمالا یک نفر هم در این‌جا نیست که گیمپ کارش رو تمام و کمال راه نندازه من هم با شما هم‌عقیده هستم ;)

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
توی نسخه ی 2.8 گیمپ که دیگه واقعا همه چی کامل شده. من نمی دونم چرا اسرار بر اینه که گیمپ رو ضعیف جلوه بدیم

درود. از حرف من اشتباه برداشت نشه! نگفتم گیمپ ضعف داره، حرفم این بود که بلندر و اینک‌اسکیپ خیلی حرفه‌ای هستن و تقریبا از همه ی معادل‌های غیرآزادشون هم کامل‌تر هستن، ولی گیمپ در اون‌حد هم حرفه‌ای نیست که بخوایم قاطعانه بگیم از فوتوشاپ شاخ‌تره، وگرنه در این که احتمالا یک نفر هم در این‌جا نیست که گیمپ کارش رو تمام و کمال راه نندازه من هم با شما هم‌عقیده هستم ;)

+1

دانیال جان منم با این حرف شما هم نظرم اما... مشکل فقط از طرف توسعه دهنده هاست که دیر به دیر توسعه ی گیمپ رو پیش می گیرن. برخلاف برنامه های انحصاری گیمپ مورد ظلم واقع شده... اما در ویرایشات دو بعدی می تونه رقیبی جدی برای فوتوشاپ باشه...

فوتوشاپ الان از یک نرم افزار ویرایش صرف تبدیل به یک مجموعه ابزار شده، خیلی از گزینه ها جهت سهولت در امر ویرایشات هم اضافه شدن که کار رو ساده تر می کنن در صورتی که گیمپ فاقد ساده سازی به شکلی هست که برای کاربران مبتدی تا متوسط مناسب باشه.

البته قبلا هم بحث شده بود که کاربر پسند بودن چیز مطلقی نیست و در مورد گیمپ و فوتوشاپ هم صدق می کنه.