انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

خبرها، اتفاقات و تصاویر مربوط به مربوط به جشن انتشار را با هشتگ ufest1804 در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

نویسنده موضوع: GIMP یا Photoshop مسئله این است؟ ( مقایسه تخصصی این دو برنامه )  (دفعات بازدید: 45631 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امیرحسین گودرزی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 743
  • Devops engineer and AI enthusiastic
از این حرف شما برمیاد که هنوز گیکپ و اینک‌اسکیپ رُ قورت ندادی تا بفهمی فتوشاپ بهتره یا گیمپ!!!!
تقریبا اطمینان دارم که شما تجربه جدی از کار با گیمپ ندارید. چون خیلی‌ها (حتی دوست‌داران گیمپ) نقطه‌ضعف‌های اساسی گیمپ رو می‌دونن و بهش اذعان دارن. البته برتری گیمپ به فوتوشاپ در اینه که بدون اینکه یه محصول تجاری باشه تا این حد پیشرفت کرده و این قابل تحسینه. اما اگر بخوایم فقط قابلیت‌ها رو مقایسه کنیم گیمپ واقعا کم میاره...
تا تجربه‌ی جدی چی باشه؟
میشه این نقاط ضعف رو بگین چون اگه داره واقعاً من نمی‌‌دونم و نمی‌شناسمشون
فتوشاپ خوبه اما به صورت native روی سیستم‌های ما (گنو/لینوکس ) وجود نداره
اما تجربه‌ای که از فتوشاپ داشتم این‌بود که برای ساخت یه طرح در سایز A2 علاوه بر مصرف ۸ گیگ رم  ، یهpagefile ۱۲ گیگی هم ساخت که واقعا افتضاحه
در ضمن با پلاگین‌هایی که گیمپ داره اونو کامل می‌کنه
یه نگاهی هم به لینک‌های زیر بندازین جالبن
http://www.unixmen.com/13-reasons-to-choose-gimp-over-photoshop/
http://opensource.about.com/b/2013/03/25/gimp-vs-adobe-photoshop-an-unbiased-comparison.htm
http://opensource.about.com/b/2013/04/06/adobes-blank-font-is-open-source-and-invisible.htm

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 743
خب اصل مطلب که توی این پست گفته شده. اما بشکل خیلی خلاصه:
گیمپ بصورت پیش‌فرض خیلی از امکانات حرفه‌ای‌ها رو نداره و به پلاگین نیاز پیدا می‌کنیم. مثل مد رنگی cmyk و یا مثلا کار با shapeـها که واقعا گیمپ توش لنگ می‌زنه. یا قابلیت استایل‌دهی لایه‌ها که باید بصورت دستی اضافه‌ش کرد.
خیلی از اعمال در گیمپ بشکل مخرب (destructive) هستند. یعنی وقتی یه جلوه‌ای رو ایجاد کردید (مثل یه چرخش متن ساده) دیگه قابلیت ویرایش نخواهد داشت.
قابلیت کار با اشکال سه‌بعدی رو هم که میشه گفت اصلا نداره. بعلاوه تنظیمات ذخیره برای وب و ...

در حالت کلی کار گیمپ واقعا جای تقدیر و پیشرفت داره و من خیلی از کارهام رو دارم باهاش انجام میدم. و همیشه اون لحظاتی که مجبور میشم از فوتوشاپ استفاده کنم واقعا ناراحت میشم.
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین DebianGod

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • Ruby
از این حرف شما برمیاد که هنوز گیکپ و اینک‌اسکیپ رُ قورت ندادی تا بفهمی فتوشاپ بهتره یا گیمپ!!!!
تقریبا اطمینان دارم که شما تجربه جدی از کار با گیمپ ندارید. چون خیلی‌ها (حتی دوست‌داران گیمپ) نقطه‌ضعف‌های اساسی گیمپ رو می‌دونن و بهش اذعان دارن. البته برتری گیمپ به فوتوشاپ در اینه که بدون اینکه یه محصول تجاری باشه تا این حد پیشرفت کرده و این قابل تحسینه. اما اگر بخوایم فقط قابلیت‌ها رو مقایسه کنیم گیمپ واقعا کم میاره...
تا تجربه‌ی جدی چی باشه؟
میشه این نقاط ضعف رو بگین چون اگه داره واقعاً من نمی‌‌دونم و نمی‌شناسمشون
فتوشاپ خوبه اما به صورت native روی سیستم‌های ما (گنو/لینوکس ) وجود نداره
اما تجربه‌ای که از فتوشاپ داشتم این‌بود که برای ساخت یه طرح در سایز A2 علاوه بر مصرف ۸ گیگ رم  ، یهpagefile ۱۲ گیگی هم ساخت که واقعا افتضاحه
در ضمن با پلاگین‌هایی که گیمپ داره اونو کامل می‌کنه
یه نگاهی هم به لینک‌های زیر بندازین جالبن
http://www.unixmen.com/13-reasons-to-choose-gimp-over-photoshop/
http://opensource.about.com/b/2013/03/25/gimp-vs-adobe-photoshop-an-unbiased-comparison.htm
http://opensource.about.com/b/2013/04/06/adobes-blank-font-is-open-source-and-invisible.htm

دوست من ببین منظورم این نیست که گیمپ قابلیت نداره منظورم اینه که من تو فتوشاپ میتونم سایت طراحی بکنم بنر طراحی بکنم و میتونم ایلوستریتور لوگو غیر پیسکلی درست کنم میتونم ۳ بعدی تو فتوشاپ بیارم میشه اکشن قرارداد میشه انواع افکت های تصویری رو انجام داد از css تو نسخه جدیدش استفاده شده یعنی عکس میسازی بعد برات به css تبدیل میکنه حالا بازم میگی گیمپ این هارو نداره من که ندیدم شما که دیدی به من هم نشون بده
بدلیل متنفر بودن از ابونتو دیگه این فروم نمیام

آفلاین پرنده

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 71
این جا تا جایی که من خوندم بیشتر بحث کَل کَل هست تا مقایسه تخصصی
بعد هم از اونجایی که دوستانی که با برنامه های گرافیکی سر و کار دارند  کار خودشون را با سیستم عامل ویندوز و برنامه های اون شروع کردند و دارند ادامه می دهند و از آنجایی که طیق یک اصل روانشناسی انسان دوست ندارد عادت های خود را تغییر دهد به محیط فتوشاپ در ویندوز ( وحتی نه محیط فتو شاپ در سیستم عامل رایانه های اپل) خو دارند و از آن دفاع می کنند زیرا مهاجرت به گیمپ به معنی تغییر عادت هاست بنابراین ذهن ناخودآگاه شروع به دلیل تراشی برای توجیه خود می کند و شروع می کند به گفتن این جملات که مثلا فتوشاپ قوی تر است چون باید روی گیمپ پلاگین نصب کنم یا فتو شاپ بهتر است چون گیمپ این کار را از این راه انجام می دهد ولی در فتوشاپ از آن راه ساده ( که ساده یعنی آن جور که من عادت دارم) انجام می شود!!!
من در کارهای گرافیک تجربه دارم و می دانم که بیشتر آن چیزی که حتی در فعالیت های حرفه ای انجام می شود قابلیت هایی است که فتوشاپ قبل از نسخه سی اس هم داشت و قابلیت های جدید تنها در ۱۰ درصد کارها به کار می آید
( البته قابلیت تکمیل زمینه عکس به شکل اتوماتیک هنگام حذف بخشی از عکس چیزی است که این روزها در محیط روزنامه نگاری ایران بسیار کار آمد شده است ولی این قابلیت چیزی نیست که به خاطر آن گیمپ را نادیده گرفت البته نمی دانم برای این قابلیت پلاگینی برای گیمپ نوشته شده است یا نه/ اگر هست به من معرفی کنید!زیرا نوشتن این پلاگین با توجه به امکانات گیمپ کار محالی نیست )
بهتر است در این تاپک به جای کل کل کردن بی فایده به موضوع بپردازیم و دو نرم افزار را مقایسه کنیم یعنی بنویسم که فلان را در فتوشاپ به این شکل انجام می دهند و در گیمپ به فلان شکل ( یا فرض که اصلا انجام نمی شود)

آفلاین thd

• Newbie
  • *
  • ارسال: 14
یکی از سختی های آن همین جدا بودن پنجره هاست که واقعا موجب دردسر کاربر هست

برید داخل منو windows و single-windows mod رو فعال کنید تمام قسمت هاش یکی میشن

آفلاین undefined

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 506
  • !!
پیشنهاد من gimpshop
قابلیت های گیمپ به همراه ظاهر و راحتی فتوشاپ!
برای اونایی که به فتوشاپ عادت دارن و کارکردن با فضای گیمپ براشون لذت بخش نیست!
یکی از اون چیزهاییه که مهاجرتو خیلی راحت تر میکنه
دقیقا  نظر من هم همینه
زنده باد gimpshop

آفلاین majidch

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 74
دوستان عزیز اولا اینکه مقایسه بین نرم افزارهای آزاد با نرم افزارهای زندانی!!! اصلا کار بدی نیست و خوبیش هم اینه که ما میتونیم توانایی های لینوکس و نرم افزارهای آزاد رو بشناسیم. تا اونجایی که من اطلاع دارم گیمپ اگه با پلاگین هاش استفاده بشه هیچی از فتوشاپ کم نداره (البته برای ما کاربران). حالا اگه فرض کنیم یه شرکت بخواد بین این دوتا یکی رو انتخاب کنه مطمئنا فتوشاپ رو انتخاب میکنه، نه به خاطر اینکه گیمپ قوی نیست بلکه به خاطر زمان. یکی از فاکتورهایی که شما در نظر نمیگیرید زمانه و بسیار مهمه. شک نکنید که شما میتونید هرکاری که توی فتوشاپ انجام میدید با گیمپ هم انجام بدید ولی با صرف زمان بیشتر که هرچی کار پیچیده تر باشه زمان هم بیشتر میشه. فکر میکنید دلیل حجم زیاد فتوشاپ چیه؟ یکی از دلایلش برمیگرده به همین اپن سورس نبودنش (خودتون بهتر میدونید نرم افزارهای اپن سورس از کتابخانه های همدیگه استفاده میکنن) ولی دلیل اصلیش وجود ابزارهای متفاوت و کاربردیه که باعث سرعت کار میشه.
فرض کنید شما میخواهید یه پیچ باز کنید. یه نفر میاد با آچار دستی انجامش میده که کمی زمان میبره، یه نفر هم میاد با آچار بادی پیچو خیلی سریع باز میکنه. گیمپ مثل آچار دستیه و فتوشاپ مثل آچار بادیه ولی در نهایت هردوتا کار رو انجام میدن.
« آخرین ویرایش: 22 تیر 1393، 02:04 ب‌ظ توسط majidch »

آفلاین majidch

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 74
دوستان این هم بگم که فکر نکنید تمام خارجیا میان تمام نرم افزارها رو میخرن. توی خارج فقط مراکز تجاری مجبورن اصل نرم افزارو بخرن. یه کاربر خانگی مثل ما از کرک شده نرم افزارها استفاده میکنه چون هیچکس نمیتونه بره توی خونه و بگرده. در واقع توی خارج اگه با یه نرم افزار کاری رو انجام بدی و بخوای بفروشیش اونوقت باید لایسنس نرم افزارت هم کنار کارت بزنی. یه کاربر خانگی اگه بخواد واسه خودش کاری انجام بده از کرک استفاده میکنه. من خودم دو سه تا ویدیوی آموزشی نصب بازی پیدا کردم که زبان فرانسوی و انگلیسی بودن که اون شخص هم بازیهارو کرک کرد بعد از نصب.
وقتی دانشگاه رازی لیسانس میخوندم یکی از دوستام با کتیا یه مقاله isi درست کرد و فرستادش واسه ژورنالهای خارجی. سریعا مقاله بلک لیست شد چون لایسنس کتیا رو ننوشته بود و در واقع کرک شده بود. خواستم اینو بگم که لایسنس یه نرم افزار موقعی مهمه که بخوای کارت رو به یه جای رسمی یا تجاری ارائه بدی وگرنه توی خارج هم کاربران خانگی از کرک استفاده میکنن. البته سیستم عاملو نمیدونم چون ممکنه قابل ردیابی باشه.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 3842
  • masoft قدیم
وگرنه توی خارج هم کاربران خانگی از کرک استفاده میکنن.
خیر، اکثریت کاربرهای خونگی هم نرم‌افزارها رو می‌خرند. البته مسلما همه جا افرادی هستند که قانون‌شکنی می‌کنند، دزدی می‌کنند و ...

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
دوستان این هم بگم که فکر نکنید تمام خارجیا میان تمام نرم افزارها رو میخرن. توی خارج فقط مراکز تجاری مجبورن اصل نرم افزارو بخرن. یه کاربر خانگی مثل ما از کرک شده نرم افزارها استفاده میکنه چون هیچکس نمیتونه بره توی خونه و بگرده. در واقع توی خارج اگه با یه نرم افزار کاری رو انجام بدی و بخوای بفروشیش اونوقت باید لایسنس نرم افزارت هم کنار کارت بزنی. یه کاربر خانگی اگه بخواد واسه خودش کاری انجام بده از کرک استفاده میکنه. ...
خوب تو کشور های دیگه هم دزد هست! اما چند درصد جامعه دزدن؟!
ضمنا اون جا دردسر کار بیش تره... طرف که نمی ره از مغازه کرکش رو بخره... تورنت هم که خیلی بیش تر از این جا کنترل می شه، نیگا نکن این جا این قدر راحت از تورنت دانلود می کنیم و کسی هم کاری نداره... در کل یه کاربر عادی حال و حوصله ی دردسر به جون خریدن رو نداره...
Void Linux + XFCE

آفلاین masoud.z

• Newbie
  • *
  • ارسال: 8
سلام به دوستان عزیز
من یک تازه وارد هستم به دنیای لینوکس و در دنیای عکاسی و ادیت عکس نسبت به سن خودم یک فرد باتجربه محسوب می شم.
بعد از حدود یک سال کار کردن با لینوکس و خوندن تمامی مطالب این توپیک می تونم از یک چیزی در مورد این مقایسه صحبت کنم :
وقتی دو تا برم افزار ویرایش عکس رو مقایسه می کنیم ٍ می تونیم در مورد دو مساله صحبت کنیم یک در مورد الگوریتم هایی که نرم افزار برای پردازش تصویر استفاده می کنه و دو شیوه کار با ابزار ها و چیدمانشون.
فکر می کنم در این یکسال به این نتیجه رسیده باشم که gimp توی image processing خیلی ضعیف تر از photoshop باشه که البته این ضعف با استفاده از نرم افزار لینوکسی darktable نه تنها جبران میشه بلکه وزنه ترازوی برتری رو برای ubuntu سنگین می کنه . ( برای مثال می شه به نداشتن الگوریتم تشخیص بافت ٍ نداشتن الگوریتم مناسب برای تفکیک هر کانال رنگی به صورت مجزا ٍ نداشتن الگوریتم مناسب تصحیح صحیح رنگ و نور و همچنین ضعف های کوچکی مثل زنده نبودن پریویو در زمان کار با استامپ و براش ها در gimpاشاره کرد )
و نقطه برتری gimp در روش چیدمان ابزار هستش که با منطق طبقه بندی بهتری انجام شده گر چه کسانی که مثل من سال ها با photoshop کار کردند براشون این مهاجرت در ابتدا سخت به نظر می رسه.
در کل برای یک کاربر حرفه ای استفاده از gimp به جای photoshop به خاطر برتری adobe در image processing امکانپذیر نیست مگر اینکه از نرم افزاری قدرتمند تر از photoshop در کنار gimp استاده بشه به اسم darktable که نه تنها شرایط کار رو در مجموع برابر میکنه بلکه در صورت بهبود الگوریتمها و ضعف های کوچک gimp اپن رو به برتری مطلق تبدیل می کنه.
پ ن :
تمامی مطالب بالا نظر شخصی و حرفه ای یک عکاس هستش ٍ به احتمال زیاد از برای یک طراح و یا یک هنرمند نقاش دیجیتال می تونه کل نظر من زیر سوال بره.
پ ن 2 : تمامی پلاگین ها رو در gimp به لطف ubuntustudio به صورت پیش فرض دارم !

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2149
  • Nelliel Tu Odelschwanck
    • وبلاگ شخصی
سلام به دوستان عزیز
من یک تازه وارد هستم به دنیای لینوکس و در دنیای عکاسی و ادیت عکس نسبت به سن خودم یک فرد باتجربه محسوب می شم.
بعد از حدود یک سال کار کردن با لینوکس و خوندن تمامی مطالب این توپیک می تونم از یک چیزی در مورد این مقایسه صحبت کنم :
وقتی دو تا برم افزار ویرایش عکس رو مقایسه می کنیم ٍ می تونیم در مورد دو مساله صحبت کنیم یک در مورد الگوریتم هایی که نرم افزار برای پردازش تصویر استفاده می کنه و دو شیوه کار با ابزار ها و چیدمانشون.
فکر می کنم در این یکسال به این نتیجه رسیده باشم که gimp توی image processing خیلی ضعیف تر از photoshop باشه که البته این ضعف با استفاده از نرم افزار لینوکسی darktable نه تنها جبران میشه بلکه وزنه ترازوی برتری رو برای ubuntu سنگین می کنه . ( برای مثال می شه به نداشتن الگوریتم تشخیص بافت ٍ نداشتن الگوریتم مناسب برای تفکیک هر کانال رنگی به صورت مجزا ٍ نداشتن الگوریتم مناسب تصحیح صحیح رنگ و نور و همچنین ضعف های کوچکی مثل زنده نبودن پریویو در زمان کار با استامپ و براش ها در gimpاشاره کرد )
و نقطه برتری gimp در روش چیدمان ابزار هستش که با منطق طبقه بندی بهتری انجام شده گر چه کسانی که مثل من سال ها با photoshop کار کردند براشون این مهاجرت در ابتدا سخت به نظر می رسه.
در کل برای یک کاربر حرفه ای استفاده از gimp به جای photoshop به خاطر برتری adobe در image processing امکانپذیر نیست مگر اینکه از نرم افزاری قدرتمند تر از photoshop در کنار gimp استاده بشه به اسم darktable که نه تنها شرایط کار رو در مجموع برابر میکنه بلکه در صورت بهبود الگوریتمها و ضعف های کوچک gimp اپن رو به برتری مطلق تبدیل می کنه.
پ ن :
تمامی مطالب بالا نظر شخصی و حرفه ای یک عکاس هستش ٍ به احتمال زیاد از برای یک طراح و یا یک هنرمند نقاش دیجیتال می تونه کل نظر من زیر سوال بره.

وقتی اومدی تو انجمن بت نگفتن پست قدیمی باز نکن؟؟؟ !!!!

دیر رسیدی بحثش تموم شد ;D ;D ;D
وبلاگ شخصی - توییتر
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین masoud.z

• Newbie
  • *
  • ارسال: 8
سلام به دوستان عزیز
پ ن :

وقتی اومدی تو انجمن بت نگفتن پست قدیمی باز نکن؟؟؟ !!!!

دیر رسیدی بحثش تموم شد ;D ;D ;D

می دونم که پست ها خیلی قدیمی هستند ولی این به این معنی هستش که دیگه کسی نمی خواد از این موضوع استفاده ای بکنه ؟
ممنون می شم رفیق اگه بیشتر من رو راهنمایی کنید  :)
« آخرین ویرایش: 26 اردیبهشت 1394، 11:19 ق‌ظ توسط masoud.z »

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1591
  • aliila
دیگه اینقدر مته به خشخاش نذارید
این تاپیک بیشتر جنبه ی بحث و گفت و گو داره و صحبت هایی ایشون هم باعث کامل تر شدن تاپیک شده
اگر هم ایشون تجربیاتش رو در یه تاپیک جدا میگفتند یه جورایی مسخره میشد ( با عرض معذرت )
شما تاپیک هایی مثل عکس دسکتاپ لینوکس رو هم در نظر بگیرید که مدام از سال 86 بالا میاد
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3367
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
می دونم که پست ها خیلی قدیمی هستند ولی این به این معنی هستش که دیگه کسی نمی خواد از این موضوع استفاده ای بکنه ؟
ممنون می شم رفیق اگه بیشتر من رو راهنمایی کنید  :)

سلام مسعود جان.
قانون این هست که برای هر مطلب جدید، یک تاپیک جدید ساخته بشه. مطالبی هم که تاریخ تاپیکشون خیلی قدیمیه نیاز نیست بیاریمشون بالا. میتونیم توی یه تاپیک جدید مطلبمون رو بنویسیم. مسلما تاپیک برای این قدیمی شده که موضوع تاپیک حل شده و دیگه بحثی نمونده. شما اگه مطلب جدیدی داری می تونی از اول تاپیک بزنی تا افراد بیشتری بیان توی بحث شرکت کنن.
حالا اشکال نداره. از دفعات بعدی همه چی میاد دستت  ;)
این بنده خدا (حسین حیدری) هم خودش هنوز قوانین انجمن رو نتونسته به خوبی رعایت کنه.  ;D
از «الله» تشکر کن. چرا که علم، از سمت او و به واسطهٔ اعضای این انجمن به شما می‌رسد.