انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: AsemanOS، توزیعی مبتنی بر آرچ  (دفعات بازدید: 166 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین LinArcX

• Newbie
  • *
  • ارسال: 16
AsemanOS، توزیعی مبتنی بر آرچ
« : 14 امرداد 1397، 10:39 ب‌ظ »
داستان از اینجا شروع شد:
من به شرکت جدیدی برای کار رفتم. و از اونجایی که کارشون هوشمند سازی سیستم ها بود مجبور بودن همزمان از ویندوز و ابونتو(بصورت مجازی استفاده کنن.) دردسرهایی داشتن و دلایلی از اینکه چرا اینجوری دارن کار میکنن، از قبیل:
کیت رزبری کیوت رو نمیشه واسه ویندوز کامپایل کرد. پس به همین خاطر نمیشه کلا رفت رو ویندوز.(هر چند هیچ کاری نشدنی نیست D:)
ابزارهایی که در ویندوز داریم ممکنه رو لینوکس نباشند، پس به لینوکس هم مهاجرت نمیکنیم. (اینم توجیه خوبی نیست!)
در این آشفته بازار، من تقریبا ده روزی رو با همون ویندوز دهِ شرکت کلنجار میرفتم و ابزارهایی که نیاز داشتم رو، روش نصب کردم. در این اثنا واقعا به این نتیجه رسیدم که ویندوز اصلا به درد برنامه نویسی نمیخوره. چرا؟
چون معمولا توی تووزیع های گنو/لینوکسی شما اکثر کارهاتونو با مدیر بسته ها سرو سامون میدین. نگرانِ سِت نشدن مسیرهای نصب نرم افزارها در environment variables نیستید. نگران تداخل دسترسی های یوزر ادمین با سایر یوزرها نیستید. نگران باگ های آزاردهنده و البته آپدیت های نابجای ویندوز نیستید و ..
نمیخوام بگم ویندوز چقد بده. از روز روشن تره که نه تنها حق انتخاب های زیادی رو از کاربر میگیره که به شدت هم در کارکردهای واقعی، علیل و بازنده ست.
خوب، یه فکری به سرم زد. آرچ نصب کنم!
اما بیخیال...کی حال داره آرچو از صفر نصب کنه و بشینه کانفیگش کنه. آخرین بار تقریبا سه روز وقت مو گرفت نصب و کانفیگش. از طرفی اگه مثلا ابونتو و سایر توزیع های لینوکسی رو نصب میکردم، بازم اون زمان کانفیگ کردن ازم گرفته میشد.(تو شرکت باید کار کنی. اونجا کسی واسه کانفیگ کردن ویم بهتون پاداش نمیده!)
آخرین ایده این بود که یه ایزوی نصبی از سیستم حال حاضرم +تمام کانفیگ هاش تهیه کنم و هر موقع خواستم با چندتا کلیک و فشار دادن اینتر اونو روی n تا ماشین دلخواه دیگه(اعم از واقعی و مجازی) نصب کنم. ایده مسلما قشنگه ولی آیا این کار شدنیه؟
جواب اینه که نه تنها شدنیه بلکه به شدت دست تونو برای ساخت یه توزیع کاملا کاستوم باز میذاره. ابزاری که همچین قابلیتی رو به شما میده اسمش هست:
Archiso
این که آرچ.ایزو واقعا چیه، در حوصله این بحث نمی گنجه.(شاید بعدا یه مجموعه پست رفتم واسش و آموزشش دادم) اما در همین حد بدونید که میشه سیستم فعلی تونو با تمام کانفیگ هاش یه کلون ازش ساخت و به صورت ایزو داد دست بقیه حال کنن. :)
کاری که من کردم و اسم توزیع کاستوم شده مو گذاشتم آسمان. در واقع درسته کار من الان راه افتاده و روی سیستمِ شرکت، آسمان.او.اس دارم. ولی ممکنه خیلی ها نخوان مراحل نصب آرچ رو طی کنن اما در عین حال عاشق آرچ هستند و دوست دارند رولینگ ریلیز رو تجربه کنند. دوست دارند با پکمن سروکله بزنند. ممکنه از مانجارو یا انترگوس هم خوششون نیاد(بیشتر از حد نیازشون باشه) یا مثلا با آرچ بنگ حال نکنن.
سعی کردم کمترین میزان بسته ها و کانفیگ ها رو تو این توزیع جا بدم. فقط یه میزکار داره. اونم گنومه.(خودم سینمون دارم ولی دیدم گنوم پرطرفدارتره، اونو انتخاب کنم.)
تمام سورس کد مربوط به آرچ ایزوی آسمان رو میتونید در اینجا ببینید:
https://gitlab.com/AsemanOS/AsemanOS/
یه وب سایت کوچولو هم زدم واسه معرفیش:
https://asemanos.gitlab.io/
میخواید بدونید چه نرم افزارهایی به صورت پیش فرض تو آسمان هستند؟
https://asemanos.gitlab.io/packages.html

برای استفاده کردن ازش دو راه دارین:
1. کلون کردن سورس برنامه از گیت لب و بیلد کردنش و ساختن فایل ایزو:
git clone https://gitlab.com/AsemanOS/AsemanOS
cd AsemanOS
sudo ./build.sh
دقت کنید حتما با سودو فرمان آخر رو اجرا کرده باشید. این مرحله بسته به سرعت اینترنت و توان پردازشی سیستم تون بین 15 تا 50 دقیقه زمان میبره و در نهایت در مسیر out/ یه فایل ایزو میده بهتون که میشه روی فلش رایتش کرد و به صورت لایو، آسمان رو بالا آورد.
2. دانلود فایل نصبی از آدرس:
https://sourceforge.net/projects/asemanos/files/AsemanOS-2018.07.22-x86_64.tar.7z/download
پ.ن.1: آسمان رو میشه هم به صورت لایو تجربه کرد و هم اینکه اگه دوستش داشتید به صورت یه او.اسِ مستقل نصبش کنید. برای نصب، من از نصاب abif استفاده کردم(با اندکی تغییرات). در واقع وقتی ایزو رو رایت کردید و وارد محیط لایو شدید یه ترمینال باز کنید و دستور زیر رو بزنید:
sudo /abif-master/abif
دقت کنید حتما با سودو فرمان رو اجرا کرده باشید.(من هم روی ماشین مجازی و هم روی کامپیوتر شرکت به صورت مستقل نصبش کردم. پس خیالتون راحت باشه.)
2. آسمان همون آرچه. منتهی کانفیگ شده و یه اینستالر جمع و جور بهش اضافه شده. پس تمام کارهایی که تو آرچ میکردید تو آسمان هم شدنیه. مخازن همون مخازن هستند. فایل سیستم همون ها هستن. هیچی عوض نشده. فقط یه توزیعِ کانفیگ شده/شخصی شده هست.
3. اگه دوست دارین به بهبودش کمک کنید حتما تو گیت لب پول ریکویست بزنید. خیلی قابلیت ها میشه بهش اضافه کرد. مثلا یه نصاب گرافیکی ساخت براش. کانفیگ هاشو دقیق تر کرد و... یه سری فیچرها از نظر خودم هنوز کمبود داره که فعلا وقت نمیکنم بهشون برسم. پس باهاش حسابی سرو کله بزنید و هر نکته ای به ذهن تون رسید بهم بگید تا بهترش کنیم با هم. :)
The World Will Look Up And Shout "SAVE US!!!" And I Will Look Down and Whisper
"...GNU"

آفلاین mr.amirmamad

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 46
    • Codepen
پاسخ : AsemanOS، توزیعی مبتنی بر آرچ
« پاسخ #1 : 16 امرداد 1397، 03:26 ب‌ظ »
دمت گرم
تسلیم,هرگز!

آفلاین AmirZare

• Full Member
  • *
  • ارسال: 116
« پاسخ #2 : 16 امرداد 1397، 07:29 ب‌ظ »
عالی بود.
هنوز باورم نمیشه با Bash یه همچین برنامه ای درست کردن.
خیلی هم قشنگ و خوانا کدش رو نوشتن.
خیلی ممنون که برنامه و توزیعتون رو معرفی کردین. ;)

آفلاین مجتبی باغبان

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 546
« پاسخ #3 : 16 امرداد 1397، 10:04 ب‌ظ »
نمیخوام توی ذوقتون بزنم
ولی این کار تا وقتی جنبه سرگرمی داره یا میخواید یه کانفیگی از آرچ مخصوص خودتون داشته باشید خوبه.
ولی بیشتر از این باید دلیلی واسه توجیهش داشته باشی. شما میتونید کلی روش کار کنید و مثلا نصاب گرافیکی واسش بسازید تازه اونوقت میبینید کلی از مانجارو عقبید. شما اگه آرچ میخواید و حوصله کانفیگ اولیه اش رو ندارید خوب مانجارو هست و اگه کانفیگ مانجارو نیازهای شما رو برآورده نمیکنه و میخواید ریمستری از آرچ واسه خودتون داشته باشید باز مشکلی نیست ولی وقت گذاشتن روی تولید یه توزیع جدید از نظر من سودی به جامعه آزاد نمیرسونه. در حالیکه احر همین وقت رو بزارید روی تولید یا کمک به تولید یه نرم‌افزار خیلی به جامعه آزاد کمک کردید.
امیدوارم حرفهام ناراحتتون نکنه
پیروز باشید

آفلاین AmirZare

• Full Member
  • *
  • ارسال: 116
« پاسخ #4 : 16 امرداد 1397، 10:46 ب‌ظ »
شما اگه آرچ میخواید و حوصله کانفیگ اولیه اش رو ندارید خوب مانجارو هست
مانجارو نرم افزار های انحصاری زیادی داره.
به نظرم کار خوبی هست چون آدم میتونه هر جا که بخواد بدون دردسر توزیعش رو لایو بالا بیاره اونم با کانفیگ های خودش.

آفلاین مجتبی باغبان

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 546
« پاسخ #5 : 17 امرداد 1397، 01:16 ق‌ظ »
مانجارو نرم افزار های انحصاری زیادی داره.
به نظرم کار خوبی هست چون آدم میتونه هر جا که بخواد بدون دردسر توزیعش رو لایو بالا بیاره اونم با کانفیگ های خودش.
این که خیلی هم خوبه.
حرف من اینه که وقت گذاشتن واسه ساخت یه توزیع جدید که حرف جدیدی نداره هدر دادن وقت و انرژیه. وگرنه ساخت یه دیسک زنده از کانفیگ خودت و نصبش در دفعات بعد خیلی هم خوبه