انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۰٫۰۴٫۱ منتشر شد.
انتظار می‌ره همهٔ اعضا هرچه زودتر به این نگارش ارتقا پیدا کنند. همهٔ پاسخ‌ها از این به بعد، بر پایهٔ اوبونتو ۲۰٫۰۴٫۱ خواهد بود.

نویسنده موضوع: ساخت لوگو اوبونتو استودیو در گیمپ 2.2 و 2.3  (دفعات بازدید: 2376 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمد باقر اهتمام

 • High Sr. Member
 • *
 • ارسال: 661
 • جنسیت : پسر
 • محمد باقر حمایت می کند از : Ogre3D , CrystalSpace
  • کتاب و انجمن فارسی گیمپ
به درخواست یکی از کاربران عزیز (ra2000) در انجمن های گیمپ p30planet این اموزش را نوشتم . امیدوارم که مورد توجه کاربران عزیز قرار بگیرد . من این لوگو رو همون روزی که سایت اوبونتو استودیو رو دیدم ساختم و الان هم دارم از اوبونتو استودیو استفاده می کنم و بعد از پارسیکس توزیع محبوب من هست .
لینک اصلی در انجمن های فارسی گیمپ :
http://p30planet.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=329#329


:نویسنده : محمد باقر اهتمام    مقاله تحت :GPL
ساخت لوگو اوبونتو استودیو .
خوب مثل همیشه من یک توضیح کلی درباره لوگو می دم تا درک چگونگی ساخته ان برای شما اسان تر شود . به تصویر زیر نگاه کنید :

در نگاه اول به نظر می رسد ساخت این لوگو کاری دشوار باشد ؟ اما به هیچ وجه اینطور نیست ساخت این لوگو از ساخت لوگو اوبونتو و پارسیکس که قبلا یاد گرفته اید بسیار اسان تر است . در واقع این لوگو معمایی را در خود دارد که در صورت حل اسکلت اصلی ان در کمتر از یک دقیقه ساخته می شود . فرض کنید به یک مبتدیی بگویید این لوگو را بساز اولین کاری که می کند چیست ؟ درسته اولین کاری که می کنه انتخاب ابزار دایره است و بعد شروع به رسم می کنه بعد قسمت های دایره را تکه تکه می کند بعد سر تکه ها رو گرد می کنه و خلاصه می رسه به تکه های کوچک دیگه میاد از ابزار path استفاده می کنه اخرش هم نمی تونه لوگو رو بسازه اعصابش خورد میشه یک کشیده هم میزنه به مانیتور اما یک کسی کخ خوب به طرافش نگاه می کنه و کمی گرافیک بلده به هیچ وجه این راها را نمی رود ان هم در یک برنامه image editing . خوب پس چه کاری باید انجام داد ؟ معما همین جاست ! لوگو درواقع یک مربع با گوشه های گرد است که خم شده همین .گرد کردن گوشه ها که با rounded rectangle و خم کردن هم با فیلتر polar cordinates همین و بس . من این لوگو را بطور کامل با مستطیل خواهم ساخت .
توجه : من نسخه 2.2.17 را ندارم و از نسخه 2.3.18 استفاده می کنم کاربرانی که از نسخه 2.2.17 و به پایین استفاده می کنند نگران نباشند هر جا تغییری در بین دو نسخه بود ذکر خواهم کرد .
Ready.Set.Design
مسیر File->New را بروید و یک صفحه در اندازه 500x500 بسازید . ما به خط کش های نیاز داریم اگر خط کش ها در کنار این صفحه مشخص نیستند مسیر View->Rulers را بروید و چک انرا بزنید . حالا با استفاده از خط کش ها بلندی را 100 پیکسل جدا کنید .

 خوب حالا ابزار مستطیل را انتخاب کنید و یک مستطیل در بین خط کش ها بکشید سعی کنید ضلع های مستطیل روی خط کش ها قرار گیرد .

خوب حالا در قسمت انتخاب رنگ رنگ های زیر را تنظیم کنید .

حالا مسیر layer->New layer را بروید و یک لایه با نام center circle بسازید
حالا ابزار گرادینت را انتخاب کنید (کلید L) سپس از از بالای مستطیل تا پایین مستطیل گرادینت را اعمال کنید برای این کار کلید ctrl را پایین نگه دارید سپس بر روی ضلع بالای مستطیل چپ کلید را بگیرید و تا ضلع پایینی بکشید سپس کلید های ctrl+shift+A را فشار دهید حالا شما شکلی مانند زیر دارید :

خوب حالا می خواهیم این مستطیل رو بکنیم دایره . در نسخه 2.3 کاربران به مسیر
Filters->Distorts->Polar Coordinates و سپس بر روی Ok کلیک کنند کاربران 2.2 هم همین مسیر رو برند هر فیلتری که اول اسمش Polarبود همون رو انتخاب کنند . حالا شما یک دایره دارید . اگر در لبه لایه ها نگاه کنید می بینید که اطراف دایره مارنگ سفید وجود دارد .و ما باید اینها را از بین ببریم :

برای اینکار از ابزار Fuzzy Select یا همان عصای جادویی (کلید U) استفاده می کنید . ابتدا این ابزار را انتخاب کنید سپس بر روی دایره چپ کلید کنید تا انتخاب شود برای دقت بیشتر بر روی رنگ ابی کلیک کنید  سپس مسیر Select->Invert را بروید سپس مسیر Edit->Clear را بروید تا منطقه سفید پاک شود .خوب حالا مسیر Select->None یا کلید های ctrl+shift+A را فشار دهید . حالا بر روی چشم کنار لایه center circle کلیک کنید تا چشم پاک و محتویات این لایه غیب شود . حالا یک لایه جدید دیگر با نام big splite circle بسازید و با ابزار مستطیل و خط کش های مستطیل قبل یک مستطیل مانند زیر بکشید :

خوب حالا مسیر Select->Rounded Rectaungle را بروید و مقدار 88 را بدهید البته کاربران 2.3 می توانند این کار را از خود Tool option انجام دهند که سریع تر است . حالا همان گرادینت قبلی را به این مستطیل نیز اعمال کنید سپس مسیر Select->None را بروید

 سپس به همان فیلتر قبلی بروید و تنظیمات زیر را انجام دهید .

خوب رنگ های سفید دور این داریه هم مانند قبل با عصای جادویی حذف کنید .
حالا بر روی چسم کنار لایه center circle کلیک کنید و تا محتویاتش نمایش داده شود حالا با استفاده از ابزار Move (کلید M) موقعیت دو دایره را تنظیم کنید .

خوب همانطور که مشاهده می کنید دایره اول کمی قطور تر از دایره وسط است پس ابزار Scale را انتخاب کنید سپس کاربران 2.2 در قسمت Tool option  در پایین پنجره گزینه Keep hight & width را انتخاب کنید و کاربران 2.3 که این گزینه را ندارند کافی است دسته هایی که در گوشه قرار دارند را حرکت دهند به پایین حالا تقریبا دو شکل یکسانند .

خوب خیلی خوبه . حالا نوبت به اون تکه های کوچک میرسه . اگر یادتون باشه در عکس اول همین مقاله من دور یکی از تکه ها کادر نارنجی کشیدم ببینید اگر همون تکه رو به تکه نداشته big splite circle بچسبانیم خودش میشه یک دایره پس این تکه ها باید هم اندازه تکه نداشته دایره بزرگ بشوند . خوب یک لایه جدید بسازید با نام small split 1 سپس با استفاده از ابزار مستطیل یک مستطیل مانند زیر بکشید .

خوب حالا مانند قبل دورش رو گرد کنید سپس همون گرادینت رو اعمال کنید سپس توی قسمت فیلتر این تنظیمات رو انجام بدید :

بعدش اون رنگ های سفید رو از بین ببرید و بعد با ابزار Move جاش رو تنظیم کنید :

خوب حالا مسیر layer->Duplicate Layer رو برید . سپس ابزار Rotate رو انتخاب کنید و مرکز دوران را به وسط دایره کوچک بیارید مانند زیر :

سپس بچرخانید :

و همینطور برای تکه بعدی :

خوب حالا بر روی لایه splite small 1 چپ کلیک کنید سپس مسیر Layer->Duplicate Layer را بروید و بعدش هم ابزار Scale رو انتخاب کنید و تکه جدید رو کمی کوچکتر کنید و در جای مناسب قرار بدید
سپس از بالا ترین لایه شروع کنید به راست کلیک کردن و انتخاب merge down فقط بر روی لایه یکی مانده به اخر و اخر این کار را انجام ندهید . سپس با استفاده از ابزار Scale لوگو را کوچکتر کنید . (لوگو من که خیلی خوب نشده دلیلش هم اینکه همش باید برم عکس بگیرم بعد بنویسم بعد با گیمپ کار کنم اصلا همچی با هم قاطی پاتی میشه )
خوب نوبت میرسه به افکت بازتاب . روش های زیادی برای ایجاد بازتاب وجود داره ولی من خودم همیشه از روشی که توضیح خواهم داد استفاده می کنم و نتیجه مطلوب هم می گیرم . خوب از لایه ای که توش لوگو هست یک Duplicate کنید . سپس ابزار Flip را انتخاب کنید و توی گزینه هاس گزینه Vertical انتخاب کنید .

سپس یک بار بر روی لوگو کپی شده کلیک کنید و بعدش با استفاده از ابزار Move اون رو به پایین انتقال دهید .

سپس بر روی لایه کپی شده راست کلیک کنید و گزینه Add layer to mask رو انتخاب کنید و تنظیمات زیر رو انجام دهید :
خوب کالا از وسط دایره و با پایین نگه داشتن کلید کنترل گرادیانت را به طرف بالا اعمال کنید اگر اشتباه کردید ctrl+Z را فشار دهدید می توانید تا بالای صفحه هم امتداد دهید :

خوب این اموزش هم تموم شد لوگو من که ماشالا کج و کوله هست و دلیلش هم گفتم وخلاصه اینکه
Happy Gimping

آفلاین Mehdi

 • ناظر ویژه انجمن
 • *
 • ارسال: 3282
 • جنسیت : پسر
  • هزاردستان
 :)
مجموعه آموزشهای خیلی خوبی دارید... دستتون درد نکنه
کار با Gimp آسان میشود ;)
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین Arman_gh

 • Jr. Member
 • *
 • ارسال: 34
واقعا عالی است.اگر همه‌ی آن را خودت ساختی می‌تونم بگویم که به محیط پیرامونت می‌نگری!(نه می‌بینی)آفرین
People should not be afraid of their government,Government should be afraid of their people
مردم نباید از دولت هایشان بترسند,این دولت ها هستند که باید از مردم شان بترسند.
پاره ای از گفتگوی میان V و Evey در فیلم V FOR VENDETA که در اصل گفته توماس جفرسون سومین ریس جمهور آمریکا است