انجمن‌های فارسی اوبونتو

خبرها => لینک‌های خبری => نویسنده: Freeman در 27 شهریور 1387، 01:05 ق‌ظ

عنوان: Chrome، طعمه جدید گوگل برای شکار شرکت‌ها
ارسال شده توسط: Freeman در 27 شهریور 1387، 01:05 ق‌ظ
در حالي که به نظر مي‌رسد مرورگر اينترنتي Chrome براي پاسخ‌گويي به نياز مخاطبان معمولي وارد بازار شده است، "پريستون گرالا"(Preston Gralla) معتقد است که گوگل با عرضه اين برنامه به دنبال جذب شرکت‌ها و سازمان‌ها است.

شرکت گوگل که به تازگي مرورگر اينترنتي جديد خود را با نام Chrome وارد بازار کرده است، علاوه بر مرورگر IE، قصد رقابت با مجموعه نرم‌افزاري Office و نرم‌افزار Exchange را نيز دارد. اگر گوگل اين راه را ادامه دهد، از اين پس شرکت‌هاي تجاري از Chrome به عنوان يک پلتفورم جديد براي استفاده از ابزارهاي اينترنتي گوگل استفاده خواهد کرد. در اين شرايط، شما ديگر از نرم‌افزارهاي Office، Outlook و ... جدا خواهيد شد و از مايکروسافت خداحافظي خواهيد کرد.

اگر چه Chrome در بخش مرورگرهاي اينترنتي، به محض ورود با استقبال کاربران جهاني مواجه شد، اما گوگل در اين زمينه محدود فکر نمي‌کند و Chrome را فقط يک مرورگر نمي‌داند.

"ساندار پيچاي"(Sundar Pichai) مسؤول بخش توليدات مديريتي گوگل به همراه "لينوس آپسان"( Linus Upson) مدير مرکز مهندسي گوگل در وبلاگ رسمي اين شرکت که روي سايت گوگل منتشر مي‌شود، نوشتند: «ما دريافته‌ايم که اينترنت صفحات نوشتاري ساده تا پيچيده و ابزارهاي کاربردي تعاملي مي‌شود و اين مسئله ما را برآن داشته تا در مورد مرورگرهاي اينترنتي تجديدنظر کنيم. آنچه که ما در اين فضا نياز داريم يک مرورگر نيست، ما به يک پلتفورم مدرن براي صفحات و ابزارهاي اينترنتي نياز داريم و گوگل هم‌اکنون چنين چيزي توليد کرده است».

به منظور رسيدن به هدف ياد شده، بايد توجه داشت که Chrome نخستين مرورگر اينترنتي براي سازما‌ن‌ها محسوب مي‌شود که ابزارهاي اينترنتي نظير Google Docs و Gmail را نيز تحت پوشش خود قرار مي‌دهد.

مرورگر اينترنتي Chrome بيشتر براي استفاده از AJAX و ابزارهاي وب 2 ساخته شده است. شرکت گوگل براي تکميل اين مرورگر، مکانيسم مجازي ويژه‌اي با نام V8 توليد کرده است تا کدهاي JavsScript آسان‌تر از گذشته اجرا شوند. بر اين اساس، هر يک از صفحات باز شده در Chrome به عنوان يک مرورگر جداگانه عمل مي‌کنند، بنابراين اگر يک صفحه با مشکل مواجه شود و شما مجبور به بستن آن شويد، اين جريان تاثيري بر ديگر صفحات باز شده در يک Chrome نخواهد گذاشت. علاوه بر موارد ياد شده، مرورگر Chrome به Google Gears نيز مجهز شده است تا بر اين اساس، شما مجبور شويد که ابزارهاي اينترنتي را روي هاردديسک خود داشته باشيد.

اين مرورگر امکانات ديگري را نيز شامل مي‌شود که به کمک آن، شما مي‌توانيد از ابزارها و نرم‌افزارهاي اينترنتي مانند ابزارهاي نصب شده روي کامپيوتر شخصي خود استفاده کنيد.

در اين فضا، شما مي‌توانيد براي ابزارهاي اينترنتي آيکن‌هاي ميان‌بر(Shortcut) درست کنيد تا با دو بار کليک کردن روي آن، ابزار مورد نظر در يک پنجره ويژه که شامل سيستم‌هاي کنترلي مرورگر نمي‌شود، باز شود. در اين پنجره شما فقط ابزار اينترنتي مورد نظر خود را مشاهده خواهيد کرد، مانند نرم‌افزارهاي معمولي که روي کامپيوتر شخصي اجرا مي‌کنيد.

گوگل اميدوار است که اگر شرکت‌ها از Chrome به عنوان يک پلتفورم استفاده کنند، ابزارهاي معمولي نصب شده روي کامپيوتر را ترک خواهند کرد و بر اين اساس، نرم‌افزارهاي Office و Exchange مايکروسافت جاي خود را به Google Docs و Gmail خواهند داد.
 
منبع: http://www.computerworld.com