انجمن‌های فارسی اوبونتو

جامعه کاربران => پروژه‌ها => نویسنده: Supreme Sailor در 02 تیر 1399، 02:14 ق‌ظ

عنوان: کاپریس لینوکس
ارسال شده توسط: Supreme Sailor در 02 تیر 1399، 02:14 ق‌ظ
سلام دوستان. مدت طولانیه که شخصا دارم روی پروژه کاپریس لینوکس، بعنوان یک پروژه سرگرمی و صد البته یک آزمایشگاه برای پروژه بزرگتر کار می‌کنم. بالاخره کاپریس بعد این همه مدت، برای خودش تونست یک هویت مستقل دست و پا کنه.
در طول این مدت، کلی کار کردیم. سعی کردیم هدف مشخصی برای کاپریس تعیین کنیم. بچه‌ها به جامعه کاپریس ملحق شدند و برای کاپریس زحمت کشیدند. کاپریس، مخازن خودش رو داره.
در کل، کاپریس در حال حاضر یک بهانه خوب شده برای مهاجرت به یک سیستم‌عامل آزاد که محیط سبکی هم داره و با رایانه‌های قدیمی هم رفیقه. به خوبی هم از پس هرکاری برمیاد.
برای دوستانی که دبیان پایدار رو میخوان آزمایش کنند هم گزینه خوبیه. چرا که عمده توزیع‌هایی که مبتنی بر دبیان هستند، معمولا نسخه آزمایشی و یا ناپایدار رو انتخاب می‌کنند. اما با قرار دادن دبیان پایدار بعنوان پایه کاپریس، برای اون دسته از دوستانی که میخوان روی دبیان پایدار بمونن هم حق انتخابی قائل شدیم.
و مورد بعدی این که گرچه مخازن کاپریس جدا از دبیان هستند، اما ما کمترین تغییر رو نسبت به اصل مخازن دبیان داریم (میتونید مقایسه کنید با اوبونتو، که تقریبا الان یک توزیع مستقل با سیستم پایه دبیانی به حساب میاد) و این خودش یک مزیت برای مهاجرت به کاپریسه.
بهرحال، نسخه ۱ بتا از کاپریس منتشر شده و شما می‌تونید از طریق پیوندهای موجود در همین پست ، اون رو دریافت و نصب کنید و بعد به ما اطلاع بدید که چه چیزی در کاپریس وجود داره که برای شما خوشاینده؟ چه چیزی در کاپریس هست که براتون ناخوشاینده؟ چه چیزی در سایر توزیع‌ها نیست که در کاپریس میتونه باشه؟ و این تیپ چیزها.
با تشکر از همه شما، بخصوص بچه‌های خوب ایلام‌لاگ و شیرازلاگ، اعضای انجمن نرم‌افزار آزاد، گروه هواداران آزادی نرم‌افزار و بچه‌های خوب کاپریس لینوکس.

مشکلات تا الان:
۱. وجود نداشتن راه مناسب برای پیاده‌سازی Locale فارسی (دوستان میگن رابط گرافیکی براش نیازه، که خب راست میگن و سعی می‌کنیم بر طرفش کنیم)
۲. وقتی نصب میشه در گراب نوشته میشه Debian و نه Caprice که احتمالا بخاطر bootloaderEntry در نصب‌کننده Calamares باشه.

پیوندها :
دریافت نسخه بتای اول : http://capricelinux.org/2020/06/13/Caprice-Linux-1-0-BETA-Release-Notes.html
پیوندهای دریافت : http://capricelinux.org/downloads
عنوان: پاسخ : کاپریس لینوکس
ارسال شده توسط: nixoeen در 02 تیر 1399، 03:51 ق‌ظ
با توجه به اینکه واکنش‌ها به چنین پروژه‌ای مشخصه چطور خواهد بود و خودتون هم تجربه‌اش رو دارید، این پست رو قفل می‌کنم. افرادی که علاقهٔ بیشتری به این موضوع دارند، می‌تونن از طریق سایتش موضوع رو دنبال کنند.