انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: صفحه کلید فارسی اصلاح شده برای اوبونتو - persian keyboard  (دفعات بازدید: 11937 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین !

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 583
    • نوبی :: اخبار دنیای برنامه‌نویسی
منظرم این بود میان از کاربرا آمار میگرن که تو چه چینشی سریعتر تایپ میکنند؟‌ تعداد استفاده  حروف در زبان مهمه؟
این خود کیبورد که سه تا ردیف برای حروف داره استاندارده نهاییه؟

نه تو هر زبانی بر اساس تعدد استفاده از حروف مختلف تو اون زبان چینشی رو یک عده محقق در این زمینه تنظیم میکنن و بر اساس اون چینش کیبوردهارو برای اون زبان میسازن.اما تو ایران کیبوردهای موجود روشون نظم مایکروسافت برای زبان فارسی حاکمه نه کیبورد استاندارد زبان فارسی ](*,)
I just felt like running

نوبی --- توییتر --- تلگرام

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 12222
  • Urahara Kiesuke
    • صفحهٔ ویکی
آقا من پیشنهاد می‌کنم یه قانون بذاریم از این به بعد هرسال روز ۹ دی انجمن از دست‌رس خارج باشه. بصیرت که می‌زنه بالا صحبت‌های عجیب و غریب زیاد می‌شه :D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین alihabibi

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
چینش صفحه کلید استاندارد ملی ایران در سال 1373 تصویب شده است. یعنی حدود 20 سال پیش (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%D8%AF%DB%8C%D8%A7:%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C).
همه می‌دانید در دنیای IT بیست سال پیش یعنی عهد بوووق!! قطعا چینش صفحه کلید استاندارد ملی ایران دارای مشکلات زیادی است و نیاز به استاندارد جدیدتر با بررسی بیشتر و فنی‌تر در شرایط فعلی است.
نگاهی به صفحه زیر بندازید:
http://blog.chemyazd.com/?p=2149
بنده یک اشتباه در گفتار قبلی داشتم و فکر می‌کردم که آخرین چینش صفحه کلید مؤسسه استاندارد ایران مربوط به استاندارد 2901 می‌باشد که در سال 1373 تصویب شده است.
در حالی که آخرین استاندارد تعریف شده برای چینش صفحه کلید 6219 می‌باشد که در سال 1386 مورد تصویب قرار گرفته است و تغییرات و اصلاحات زیادی نسبت به استاندارد قبلی دارد:
http://std.isiri.org/std/9147.pdf
در استاندارد جدید 6219، استانداردهای یونیکد و آخرین مصوبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی در مورد خط فارسی در نظر گرفته شده است. مثلا کاراکتر «ۀ» و «‍ۀ» از صفحه کلید حذف شده است و جابجایی‌ها و جایگزینی‌های و اضافات زیادی در آرایش صفحه کلید فارسی ایجاد شده است.
این که بنده گفتم استاندارد مصوبه 1373 نیاز به اصلاح دارد، دوستانی صفحه کلید فارسی را با صفحه کلید انگلیسی مقایسه کرده بودند که فقط 26 حرف دارد که با شیفت بزرگ تایپ می‌شوند. در حالی که خط فارسی پیچیدگی‌های خیلی زیادی دارد (32 حرف به اضافه فاصله مجازی، اتصال مجازی، ك و ي عربی، آ، أ، إ، ة، ۀ، ء، ئ، اعراب‌ها ـَــُــِــّــْــًــٌــٍ، الف مقصوره و ...)  و متاسفانه هنوز هم در حال تغییر و اصلاح است و رسم‌الخط‌ها چند سال یک بار با مصوبات فرهنگستان زبان فارسی تغییر می‌کند.
ضمن این که در زبان انگلیسی هم چیدمان Dvorak با توجه به بسامد حروف تایپ شده و فیزیولوژی دست انسان در سال 1932 طراحی شد که به علت مقاومت ناشی از عادت کاربران هنوز هم جای خود را باز نکرده است.
در صفحه کلید استاندارد فارسی هم به گفته مؤسسه استاندارد، عادت کاربران در نظر گرفته شده است نه بسامد حروف تایپ شده در نوشتار فارسی و فیزیولوژی دست انسان. بنابراین اگر بخواهیم یک چیدمان استاندارد داشته باشیم که همه موارد را در نظر بگیریم آرایشی بسیار متفاوت از آرایش فعلی باید طراحی شود که احتمالا به تجربه Dvorak منجر خواهد شد.
به هر حال استاندارد 6219 نیز به نظر من خالی از اشکال نیست و شخص بنده انتقادات زیادی بر آن دارم. اما امیدوارم آرایش‌های استاندارد فراگیر شود و همه جا از آن‌ها استفاده شود و خوشبختانه شنیده‌ام مایکروسافت نیز در ویندوز 8 این استاندارد را در آرایش‌های صفحه کلید فارسی ویندوز قرار داده است.
« آخرین ویرایش: 13 دی 1391، 12:49 ق‌ظ توسط alihabibi »

آفلاین alihabibi

• Newbie
  • *
برای مشاهده استاندارد 6219 به صفحه زیر بروید:
http://gate2home.com/Farsi-Persian-Keyboard#IR%20Persian%20standard

آفلاین msdisatis

• Newbie
  • *
من از ویندوز ۸.۱ استفاده میکنم و چنین استانداردی ندیدم. به نظرم کیبرد مایکروسافت خیلی منطقی تر از استاندارد جدیده! استانداردی که یکی از حروف اصلی رو شیفت کرده!

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1493
  • آقا مرتضی
برای مشاهده استاندارد 6219 به صفحه زیر بروید:
http://gate2home.com/Farsi-Persian-Keyboard#IR%20Persian%20standard
یعنی چی؟ گ رو نگه داشتن ک رو شیفت کردن.
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین مرتضی نظری

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 64
  • یک وبلاگ نویس ساده!
    • نُون و قلم
سلام
ببخشید تایپیک قدیمی رو آوردم بالا...
چرا دوستان ما اینقدر روی یک حرف پافشاری دارن؟ خب کی گفته این کیبورد استاندارد فارسی خیلی عالی تره... درسته من عادت میتونم بکنم ولی دال بر این نیست که ای خیلی بهتر باشه... واقعا به نظر شما استاندارد مهمتره یا عادت کاربران؟
خلاصه مطلب این که فهمیدم گمشدم رو تو کجا پیدا کنم... از همون اول میبایست توی xubuntu پیدا میکردم ! توزیع مورد علاقه من اینه بعد از تست چندین توزیع و مصرف چندین گیگ پهنای باند برای دانلود توزیع ها!

آفلاین hira_m2

• Full Member
  • *
  • ارسال: 111
  • امروز اولین روز از بقیه عمر ماست...
سلام
چرا دوستان ما اینقدر روی یک حرف پافشاری دارن؟ خب کی گفته این کیبورد استاندارد فارسی خیلی عالی تره... درسته من عادت میتونم بکنم ولی دال بر این نیست که ای خیلی بهتر باشه... واقعا به نظر شما استاندارد مهمتره یا عادت کاربران؟
اولش کسی به یک کیبورد خاص عادت نداره
کسی که اولین بارش هست داره استفاده می‌کنه هر کیبوردی بهش بدی با همون عادت می‌گیره. عادت بر اثر تکرار به وجود می‌یاد.
مشکل اینه وقتی در ویندوز من می‌خوام از یک حرف مثل پ یا ژ استفاده کنم معمولا چندتا کلید رو تست می‌کنم تا پیداش کنم.
مشکل بعدی اینه که پ جاش خیلی پرت هستش.
این دو مشکل معمولا منو اذیت می‌کنه برای همین بهشون اشاره کردم.
راحتی کاربر از عادت و استاندارت مهم‌تر هستش.
برای من کار کردن با صفحه کلید استاندارد راحتتر از صفحه کلید ویندوز هستش.
زندگی میکنم...
حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!
چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد
بگذار هر چه از دست میرود برود؛ من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد،
حتی زندگی را

آفلاین مرتضی نظری

• Jr. Member
  • *
  • یک وبلاگ نویس ساده!
    • نُون و قلم
نقل‌قول
اولش کسی به یک کیبورد خاص عادت نداره
کسی که اولین بارش هست داره استفاده می‌کنه هر کیبوردی بهش بدی با همون عادت می‌گیره. عادت بر اثر تکرار به وجود می‌یاد.
مشکل اینه وقتی در ویندوز من می‌خوام از یک حرف مثل پ یا ژ استفاده کنم معمولا چندتا کلید رو تست می‌کنم تا پیداش کنم.
مشکل بعدی اینه که پ جاش خیلی پرت هستش.
این دو مشکل معمولا منو اذیت می‌کنه برای همین بهشون اشاره کردم.
راحتی کاربر از عادت و استاندارت مهم‌تر هستش.
برای من کار کردن با صفحه کلید استاندارد راحتتر از صفحه کلید ویندوز هستش.
خدا امواتت رو بیامرزه، درست دیگه منظورم از عادت همون راحتی کاربر بوده... پس اگر لینوکس خیلی به برای ماارزش قائل هست نباید یه چیزی رو مجبور کنه تا به اون عادت کنند...(دقیقا مثل کاری که با زبان انگلیسی کرده، هرکدوم رو که دوست داشت کاربر خودش انتخاب میکنه...)درسته؟پس هر دو کیبورد قدیمی و جدید هردو میبایست باشند... بعضی از دوستان اینقدر استاندارد استاندارد میکنند که انگار هر نوع کیبرد غیر استاندرد(مورد قبول دوستان) بد هست و فقط همین یه دونه از بهشت افتاد نصیب اینا شد... کم کم 30-40 میلیون نفر دارن با همون کیبرد کار میکنند و خیلی خیلی خیلی هم راحت هستند و هیچکدومشون مشکلی ندارند...
این دوستانی هم که هی استاندارد استاندارد میکنند یکم زیادی روشنفکری خونشون بالاست...
خلاصه مطلب این که فهمیدم گمشدم رو تو کجا پیدا کنم... از همون اول میبایست توی xubuntu پیدا میکردم ! توزیع مورد علاقه من اینه بعد از تست چندین توزیع و مصرف چندین گیگ پهنای باند برای دانلود توزیع ها!

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1569
  • aliila
سلام
ببینید شاید اینا به دردتون بخوره :
http://wiki.ubuntu.ir/ChangeKeyLocation
http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=27302.0
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 12222
  • Urahara Kiesuke
    • صفحهٔ ویکی
واقعا به نظر شما استاندارد مهمتره یا عادت کاربران؟

مطمئناً استاندارد!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین hira_m2

• Full Member
  • *
  • ارسال: 111
  • امروز اولین روز از بقیه عمر ماست...
خدا امواتت رو بیامرزه، درست دیگه منظورم از عادت همون راحتی کاربر بوده... پس اگر لینوکس خیلی به برای ماارزش قائل هست نباید یه چیزی رو مجبور کنه تا به اون عادت کنند...(دقیقا مثل کاری که با زبان انگلیسی کرده، هرکدوم رو که دوست داشت کاربر خودش انتخاب میکنه...)درسته؟پس هر دو کیبورد قدیمی و جدید هردو میبایست باشند... بعضی از دوستان اینقدر استاندارد استاندارد میکنند که انگار هر نوع کیبرد غیر استاندرد(مورد قبول دوستان) بد هست و فقط همین یه دونه از بهشت افتاد نصیب اینا شد... کم کم 30-40 میلیون نفر دارن با همون کیبرد کار میکنند و خیلی خیلی خیلی هم راحت هستند و هیچکدومشون مشکلی ندارند...
این دوستانی هم که هی استاندارد استاندارد میکنند یکم زیادی روشنفکری خونشون بالاست...
دوست عزیز تو گنو/لینوکس همه چی دست خودت هستش مثل ویندوز نیست خودت می‌تونی کیبردت رو هر جور که دوس داری اصلاح کنی
از این ۴۰ میلیون  ۹۹٫۹۹۹ درصدشون اصلا نمی‌دونن کیبرد دیگه‌ای هم هست اصلا نمی‌دونن کیبرد استاندارد چیه از وقتی با کامپیوتر کار کردن همین کیبرد بوده و انتخاب دیگه‌ای نداشتن.
مطمئن باشید اگه کیبرد ویندوز از اینم داغونتر بود چون راه دیگه‌ای نداشتن و دنبال راه‌ دیگه‌ای نبودن این ۴۰ میلیون باز با همون کیبرد داغون راحت راحت بودن و مشکلی نداشتن.
من وقتی اوبونتو نصب کردم اوایلش استفاده از کیبردش برام سخت بود اما الان به هیچ وجه به اون کیبرد ویندوز برنمی گردم. اگر هم کارم به ویندوز خورد کیبرد استاندارد روش نصب می‌کنم.
این دوستان که می گن کیبرد استاندارد احتمالا قبلش از کیبرد ویندوز استفاده کردن و بعد دیدن کیبرد استاندارد بهتره که به بقیه هم می‌گن.
درضمن راحتی کاربر با تنبلی یا ترس کاربر فرق داره. کاربر باید اول هر دوتا کیبرد رو تست کن بعد انتخاب کنه نه این که چون یک کیبرد رو یاد گرفته و یاد گرفتن کیبرد دیگه براش سخته بگه این کیبرد راحتتر هستش.
هر وقت کاربران هر دوتا کیبرد رو یاد گرفتن و کیبرد مورد نظر خودشون رو انتخاب کردن اون وقت می‌تونی بگی ۴۰ میلیون با این کیبرد راحتتر هستن.
فعلا ۴۰ میلیون از کیبرد استاندارد خبری ندارن یا ازش می‌ترسن.
« آخرین ویرایش: 08 شهریور 1393، 01:06 ق‌ظ توسط hira_m2 »
زندگی میکنم...
حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!
چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد
بگذار هر چه از دست میرود برود؛ من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد،
حتی زندگی را

آفلاین مرتضی نظری

• Jr. Member
  • *
  • یک وبلاگ نویس ساده!
    • نُون و قلم
نقل‌قول
دوست عزیز تو گنو/لینوکس همه چی دست خودت هستش مثل ویندوز نیست خودت می‌تونی کیبردت رو هر جور که دوس داری اصلاح کنی
از این ۴۰ میلیون  ۹۹٫۹۹۹ درصدشون اصلا نمی‌دونن کیبرد دیگه‌ای هم هست اصلا نمی‌دونن کیبرد استاندارد چیه از وقتی با کامپیوتر کار کردن همین کیبرد بوده و انتخاب دیگه‌ای نداشتن.
مطمئن باشید اگه کیبرد ویندوز از اینم داغونتر بود چون راه دیگه‌ای نداشتن و دنبال راه‌ دیگه‌ای نبودن این ۴۰ میلیون باز با همون کیبرد داغون راحت راحت بودن و مشکلی نداشتن.
من وقتی اوبونتو نصب کردم اوایلش استفاده از کیبردش برام سخت بود اما الان به هیچ وجه به اون کیبرد ویندوز برنمی گردم. اگر هم کارم به ویندوز خورد کیبرد استاندارد روش نصب می‌کنم.
این دوستان که می گن کیبرد استاندارد احتمالا قبلش از کیبرد ویندوز استفاده کردن و بعد دیدن کیبرد استاندارد بهتره که به بقیه هم می‌گن.
درضمن راحتی کاربر با تنبلی یا ترس کاربر فرق داره. کاربر باید اول هر دوتا کیبرد رو تست کن بعد انتخاب کنه نه این که چون یک کیبرد رو یاد گرفته و یاد گرفتن کیبرد دیگه براش سخته بگه این کیبرد راحتتر هستش.
هر وقت کاربران هر دوتا کیبرد رو یاد گرفتن و کیبرد مورد نظر خودشون رو انتخاب کردن اون وقت می‌تونی بگی ۴۰ میلیون با این کیبرد راحتتر هستن.
فعلا ۴۰ میلیون از کیبرد استاندارد خبری ندارن یا ازش می‌ترسن.
اتفاقا الان من خیلی تایپ میکنم... هم با لینوکسیش و هم با ویندوزیش... نه اینکه فقط بحث سر عادت باشه، نه عادت گه گداری اونم خیلی کم اذیت میکنه ولی نه اونقدر که اعصابم رو خورد کنه مثل اوایل... ولی با این حال همین کیبورد استانداردی که میگین از "همزه" و "ژ" در شیفت استفاده کرده... فرقش با ویندوز چیه؟ ویندوزی که فقط از "ژ"در شیفت کار کرده؟

این تغییری که میگین، کاربرای ویندوز که میتونن با برنامه های جانبی هزار برابر راحت‌ هستند... اگه منظورت اینه که باید کاربر فوق حرفه ای باشیم تا  بتونیمخودمون راحت تغییر بدیم خب عزیزم توی ویندوزم اگه کاربر فوق حرفه ای باشی مینونی هر تغییری بخوای بدی... تازه با ویندوز که با نصب برنامه میتونی گرافیکی همه ور تغییر بدی که...
مشکل اینجاست که دوستان خیلی مغرضانه طرفداری میکنند...
ولش کن این بحث ها توی یه جمعی که دیوانه وار لینوکس رو خوب میدونند و ویندوز رو بد فایده ای نداره...

آفلاین The Dude

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 286
اگه بخوایم فقط راحتی رو مورد توجه قرار بدیم، اصلا مردم نباید چیزای جدید رو امتحان کنن. همین که شما سراغ گنو/لینوکس اومدین، نشون میده که فقط راحتی براتون مهم نیست. وگرنه مردم با ویندوز راحت ترن. آدم خیلی هم حرفه‌ای باشه، رجیستری ویندوز رو دستکاری میکنه.
من کاربر فوق حرفه‌ای نیستم، حتی حرفه‌ای هم نیستم. به مشکل که میخورم، جامعه‌ی کاربری باحال دارم که توی اینترنت همه‌ی تجربیاتشو منتشر میکنه. سرچ میکنم، سریع مشکلو حل میکنم.
آیا این حرف درسته که کیبرد فارسی ویندوز، همون کیبرد عربی هست که حروف نداشته‌ی عربی رو چپونده توی کیبرد و اون شده کیبرد فارسی؟
استاندارد به یه دلیلی استاندارد شده (عالی نیست ولی استاندارده).

آفلاین Mohammad reza

• Newbie
  • *
  • ارسال: 17
من انجام دادم جواب نداد |:
Ubuntu 15
لطفا راهنماییم کنید -ـ-
عصابم خورد کردە >ـ<